Coğrafi bilgi sistemleri destekli mekânsal istatistiksel yöntemler kullanılarak Konya şehrinde trafik kaza kara noktalarının belirlenmesi
Determination of traffic accident black spots in Konya city using geographic information systems-supported spatial statistical methods
- Tez No: 843272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Trafik kazaları günümüz dünyasındaki modern toplumların başa çıkmakta zorlandıkları en büyük sorunlardan birisidir. Sebep oldukları çok yüksek orandaki can ve mal kayıplarının azaltılması için pek çok çalışma gerçekleştirilmektedir. Çeşitli yöntem ve teknikler kullanılarak trafik kazalarının yoğunlaştığı bölgelerin belirlenmesi de bu çalışmalar içerisinde oldukça popüler bir başlıktır. Kaza kara noktası olarak da adlandırılan kaza sayısı açısından yoğun olan bu noktaların doğru şekilde tespit edilmesi trafik güvenlik politikalarının daha sağlıklı organize edilmesi açısından da oldukça önemlidir. Bu çalışmada Konya şehrini oluşturan Karatay, Meram ve Selçuklu ilçelerindeki trafik kaza kara noktaları tespit edilmiştir. Bu amaçla coğrafi bilgi sistemlerine dayalı mekânsal istatistiksel yöntemlerden yararlanılmıştır. Moran's I, Anselin Lokal Moran's I, Getis-Ord Gi ve Geary's C mekânsal otokorelasyon indislerinin yanı sıra çekirdek yoğunluk tahmin edicisi (Kernel Density Estimation) ve mekansal enterpolasyon (IDW) yöntemleri de kullanılmıştır. Çalışma verisetini 2017-2022 yılları arasında çalışma alanında meydana gelen ölü ve yaralanmalı trafik kazalarına ilişkin bilgiler oluşturmaktadır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda ulaşılan bulgular trafik kazalarının belli bölgelerde yoğunlaştığını ve bu bölgelerde istatistiksel açıdan anlamlı kümelenmelerin oluştuğunu göstermektedir. Trafik kazalarının yoğunlaştığı bu bölgeler içerisinde yer alan toplam 32 farklı trafik kaza kara noktası belirlenerek bu noktaların detayları paylaşılmıştır. Çalışmamın son bölümünde süreç içerisinde ulaşılan bulgular ve elde edilen deneyimlerden yola çıkarak bazı sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Son olarak ise literatüre katkı sağlaması açısından gelecek çalışmalara ışık tutacak öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents are one of the most formidable challenges faced by modern societies in the contemporary world. Numerous efforts are underway to mitigate the substantial human and material losses they cause. Identifying areas with a high concentration of traffic accidents, commonly referred to as accident black spots, is a widely explored avenue for reducing the incidence of such accidents. Accurate identification of these points, which experience a significant number of accidents, is crucial for the effective organization of traffic safety policies. In this study, traffic accident black spots in the districts of Karatay, Meram, and Selçuklu, which constitute the city of Konya, have been identified. For this purpose, spatial statistical methods based on geographic information systems have been utilized. In addition to spatial autocorrelation indices such as Moran's I, Anselin Local Moran's I, Getis-Ord Gi, and Geary's C, Kernel Density Estimator, and spatial interpolation (IDW) methods have also been employed. The study dataset comprises information on fatal and injury-causing traffic accidents that occurred in the study area between 2017 and 2022. The findings of the analysis indicate that traffic accidents tend to concentrate in specific regions, forming statistically significant clusters in these areas. Within these regions of heightened accident occurrence, a total of 32 distinct traffic accident black spots were identified, and detailed information about these points is provided. The concluding section of this study presents conclusions and recommendations based on the findings and experiences gained throughout the process. Lastly, suggestions are offered to guide future research, aiming to contribute to the literature in the field.