Ahkâm hadislerinde yasaklanan akitler
Covenants forbidden in the hadiths of Ahkam' master thesis
- Tez No: 843277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İslâm hukuku insanların ihtiyaçlarına çözüm bulmayı amaçlamaktadır. İslam'ın doğuşu esnasında yeryüzünde ibadet amacıyla yapılan ilk mâbed olan Kâbe'den dolayı Mekke Arap yarımadasının merkezi haline gelmişti. Bundan dolayı ticari faaliyetler oldukça yaygınlaşmıştı. Bu ticari faaliyetler aracılığıyla insanlar birbirinin ihtiyacını gidermekteydi. Dolayısıyla diğer insanların ürettikleri mal veya hizmeti alabilmek için hemen hemen her bir birey, az çok ticari hayata katılmaktaydı. Ticari faaliyetler toplumdaki kazanç yollarının en başında gelmektedir. Bireysel ve toplumsal hayatta bu kadar önemli olan ticari faaliyetler, Kur'an ve Sünnetin belirlediği hak, hukuk ve adalet ilkelerine uygun bir şekilde yapıldığında hem birey hem de toplum bunlardan fayda görmektedir. Bunun tersi söz konusu olduğunda ise bireysel ve toplumsal zarar, aldanma ve aldatma söz konusu olmaktadır. Hz. Peygamber'in (s.a.v.) peygamber olarak görevlendirildiği dönemde ticaretle meşgul olan Arap toplumunun kendilerine has cahiliye döneminden kalma birçok ticari faaliyetleri vardı. Arap toplumunda çok yaygın olarak yapılan bu alışverişlerden bazısı, İslam'ın özüyle uyuşmadığı için Hz. Peygamber (s.a.v.) tarafından yasaklandı. Bu bağlamda özellikle hadis kaynaklarında yer alan Ahkâm Hadislerinde Hz. Peygamber tarafından yasaklanan akit türlerinin neler olduğu tespit edilecek ve bu akit türlerinin temel özellikleri incelenecektir. İslam hukukuna göre bir ticari faaliyette bulunması gereken temel ilke ve prensiplerin neler olduğu böylece anlaşılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Islamic law aims to find solutions to people's needs. During the birth of Islam, Mecca became the center of the Arabian peninsula due to the Kaaba, the first temple built for worship on earth. Therefore, commercial activities became quite widespread. People were fulfilling each others needs through these commercial activities. Therefore, almost every individual participated in commercial life to a greater or lesser extent in order to receive the goods or services produced by other people. Commercial activities are one of the main ways of earning in society. When commercial activities, which are so important in individual and social life, are carried out in accordance with the principles of rights, law and justice determined by the Quran and Sunnah, both the individual and the society benefit from them. When the opposite is the case, individual and social harm, deception and deception occur. When the prophet was appinted as a prophet. The Arab society, which wos engaged in trode, had many commercial activities dating back to perind of ignorance. Some of these transactions, which were common in the Arab society, were prohibited by the Prophet because they did not comply with the essence of Islam. In this context, especially in the Ahkam Hadiths, which are included in the hadith sources, The types of contracts prohibited by the Prophet will be determined and the basic features of these types of contracts will be examined. Thus, what are the basic tenets and principles that should be followed in a commercial activity according to islamic law, will be understood.