Osmanlı'dan Cumhuriyet'e demiryollarında eğitim ve personel politikaları (1856-1960)
Training and personnel policies in railways from the Ottoman to the republic (1856-1960)
  1. Tez No: 843296
  2. Yazar: İLHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT PEHLİVANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu tez Osmanlı İmparatorluğu demiryolu yatırımlarından 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesine kadar (1856-1960) geçen demiryolu personel ve eğitim politikalarını kapsamaktadır. Teknolojik gelişmeler ne kadar yeni olursa olsun o teknolojiyi kullanan insan faktörüne yeterli yatırım yapılmazsa teknolojiyi kullanmaya çalışanlar için zarar verici bir unsur oluşmuştur. Osmanlı Devleti'nin, çağın en önemli aracı olan demiryollarını işletecek bilgi ve birikime sahip personelinin olmayışı, demiryolları teşkilatının devlete zarar veren bir teknolojik yatırım olmasına yol açmıştır. Bu tezde, Osmanlı Devleti döneminde yabancı ve gayrimüslim personel üzerinden emperyalist devletlerin Osmanlı topraklarında özerk koloniler oluşturduğu ve yaşanan savaşlarda demiryolu personelinin sabotajlarıyla demiryollarının devletin aleyhinde adeta bir silah gibi kullanılması anlatılmıştır. Yine Cumhuriyet Dönemi'nde demiryolları personelinin modern Türk vatandaşı örneği olması için yapılan çalışmalar, Osmanlı Dönemi'nden alınan derslerden dolayı Türkçülük ekseninde demiryolu personelinin yetiştirilmesi ele alınmış ve planlı döneme geçiş olan 1960 Askeri Darbesi'ne kadar bir karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis covers the railway personnel policies from the railway investments of the Ottoman Empire to the Military Coup of May 27, 1960 (1856-1960). No matter how new the technological developments are, if there is not enough investment in the human factor that uses that technology, it has become a damaging factor for those who try to use the technology. The fact that the Ottoman Empire did not have personnel with the knowledge and experience to operate the railways, the most important vehicle of the age, caused the railways organization to become a technological investment that was harmful to the Ottoman State. In this thesis, it is explained that during the Ottoman Empire, imperialist states created autonomous colonies in the Ottoman lands through foreign and non-Muslim personnel, and that the railways were used as a weapon against the state through the sabotage of railway personnel during the wars. Again, the studies carried out in the Republican Era to make the railway personnel an example of modern Turkish citizens, the training of railway personnel on the axis of Turkism due to the lessons learned from the Ottoman Period, were discussed and a comparison was made until the 1960 Military Coup, which was the transition to the planned period.