Mekanik ventile Yoğun Bakım hastalarında inspiratuar kas eğitiminin diafragma fonksiyonuna etkisinin radyolojik ve kardiyopulmoner değerlendirilmesi
Radiological and cardiopulmonary evaluation of the effect of inspiratory muscle training on diaphragm function in Intensive Care patients with mechanical ventilated
- Tez No: 843303
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET UFUK YURDALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, ekstübasyon sonrası konvansiyonel fizyoterapi (KF)' ye ek olarak uygulanan inspiratuar kas eğitimi (İKE) 'nin diafragma yapı ve fonksiyonuna, abdominal duvar kas kalınlıklarına etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü çalışmada 10 hastaya KF, 10 hastaya İKE+KF ekstubasyonu takiben 5 gün uygulandı. 10 sağlıklı kontrole İKE uygulandı. Müdahale öncesi ve sonrası diafragma ekskursiyonu (DE), inspirasyonda ve ekspirasyonda diafragma kalınlıkları ve kalınlaşma fraksiyonu ile diafragma pik kontraksiyon (PCV) ve relaksasyon hızı (PRV) ile internal oblik (IOA), eksternal oblik (EOA), transversus abdominus (TRA), rektus abdominis (RA) kas kalınlıkları ultrasonografi ile değerlendirildi. Solunum kas kuvvetini değerlendirmek için maksimum inpiratuar (MIP) ve maksimum ekspiratuar basınç (MEP) ölçüldü. Ayrıca Medical Research Council (MRC) ve yoğun bakımda fiziksel fonksiyon test bataryası (PFIT) ile kas kuvveti ve fiziksel fonksiyon değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to evaluate the effects of Inspiratory Muscle Training (IMT) in addition to conventional physiotherapy (CP) on diaphragm structure and function, as well as abdominal wall muscle thickness, following extubation. Materials and Methods: In a randomized controlled trial, IMT was administered to 10 patients alongside CP, while CP alone was provided to another 10 patients for five days post-extubation. IMT was applied to 10 healthy controls. Diaphragmatic excursion (DE), diaphragm thickness at inspiration and expiration, diaphragm thickening fraction, peak diaphragmatic contraction (PCV), and relaxation velocity (PRV) were evaluated using ultrasonography. Additionally, the thickness of internal oblique(IOA), external oblique (EOA), transversus abdominis (TRA), and rectus abdominis (RA) muscles was measured. Maximum inspiratory pressure (MIP) and maximum expiratory pressure (MEP) were recorded. Muscle strength and physical function were assessed using the Medical Research Council (MRC) scale and Physical Function Test Batery in ICU (PFIT). Results: There was no statistically significant difference in diaphragm thickness or thickening fraction post-intervention.