Birleşmiş Milletler SKA-13 çerçevesinde geliştirilen yabancı dil öğretim etkinliklerinin 11. sınıf öğrencilerinin dil becerilerine ve çevre bilincine etkisi
The effect of language teaching activities developed in within the framework of United Nations-SDA-13 on the language skills and environment awareness of 11th grade students
  1. Tez No: 843304
  2. Yazar: FATMA ZEHRA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YILDIZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı sürdürebilirlik boyutunda (SKA-13) geliştirilen yabancı dil öğretim etkinliklerinin öğrencilerin çevre bilinci ve dil becerilerine etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 öğretim yılında Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı iki farklı Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 11.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Her iki lisede de 11/A ve 11/B şubelerinde yer alan öğrencilerden biri deney grubu olarak seçilmiş, diğeri ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön-test-son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubunda yer alan öğrencilere, MEB Almanca Öğretim Programındaki kazanımlar çerçevesinde ve öğrencilerin çevre bilincinin gelişimini destekleyen yabancı dil etkinlikleri uygulanırken, kontrol grubundaki öğrencilere ise MEB Almanca programındaki kazanımlar çerçevesinde uygulama yapılmıştır. Deneysel uygulama üç hafta sürmüştür. Veri toplama araçları olarak yabancı dil becerilerini (dinleme, konuşma, yazma, okuma) ölçmek amacıyla Akademik Başarı Testi 1 ve 2, çevre bilincini ölçmek amacıyla Çevreye Sorumlu Davranma Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistik programıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre: Sürdürülebilirlik kalkınma hedeflerine göre hazırlanan yabancı dil öğretim etkinliklerinin dil becerilerinin gelişimine etkisi karşılaştırıldığında deney grubunda bütün dil becerilerinde (yazma, konuşma, dinleme ve okuma) puan ortalamalarının son test lehine anlamlı olduğu bulunmuştur. Kontrol grubunun dil becerilerinin gelişiminde okuma ve konuşma hariç yazma ve dinleme becerilerinde herhangi bir gelişme olmadığı tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin Almanca dersi dil becerileri akademik başarı testlerinde son test puan ortalamaları arasında dinleme, okuma, yazmada deney grubu lehine anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Yabancı dil etkinliklerinin çevre bilinci yönünden deney ve kontrol gruplarının son test puan ortalamaları ve ölçeğin fiziksel, ekonomik, bireysel ve kamusal ikna boyutlarındaki farkın deney grubunun lehine anlamlı olduğu bulunmuştur. Kontrol grubundaki öğrencilerin çevre bilinci yönünden ön test-son test puan ortalamaları arasında anlamlılık olmadığı tespit edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının son test puanları arasında çevre bilinci yönünden ölçeğin fiziksel, ekonomik, bireysel ve kamusal ikna boyutlarında ve toplamdaki farkın deney grubu lehine anlamlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of foreign language teaching activities developed in the sustainability dimension (SKA-13) on students' environmental awareness and language skills. The study group of the research consists of 11th grade students studying at two different Anatolian High Schools in Şenkaya district of Erzurum province in the 2022-2023 academic year. One of the students in 11/A and 11/B classes in both high schools was selected as the experimental group, and the other was determined as the control group. In this research, quasi- experimental design with pre-test-post-test control group, one of the quantitative research methods, was used. While foreign language activities that support the development of students' environmental awareness were applied to the students in the experimental group within the framework of the achievements of the MEB German Curriculum, the students in the control group were implemented within the framework of the achievements of the MEB German program. The experimental application lasted three weeks. As data collection tools, Academic Achievement Test 1 and 2 were used to measure foreign language skills (listening, speaking, writing, reading), and the Environmentally Responsible Behavior Scale was used to measure environmental awareness. The data obtained was analyzed with a statistical program. According to the research results: When the effect of foreign language teaching activities prepared according to sustainability development goals on the development of language skills was compared, it was found that the mean scores in all language skills (writing, speaking, listening and reading) in the experimental group were significant in favor of the post- test. It was determined that there was no improvement in the language skills of the control group, except for reading and speaking, in writing and listening skills. It was determined that the post-test average scores of the students in the experimental and control groups in the German course language skills academic achievement tests were significant in favor of the experimental group in listening, reading and writing. It was found that the post-test average scores of the experimental and control groups in terms of environmental awareness of foreign language activities and the difference in the physical, economic, individual and public persuasion dimensions of the scale were significant in favor of the experimental group. It was determined that there was no significance between the pre-test and post-test average scores of the students in the control group in terms of environmental awareness. It was determined that the difference between the post-test scores of the experimental and control groups in terms of environmental awareness in the physical, economic, individual and public persuasion dimensions of the scale and in the total was significant in favor of the experimental group.