Katılım ve konvansiyonel bankalarının enflasyonist ortamda beklenmedik krizlere karşı stratejilerinin değerlendirilmesi: 2018-2022 finansal kriz algısı
Evaluation of participation and conventional banks' strategies against unexpected crises in an inflationary environment: 2018-2022 financial crisis perceptions
  1. Tez No: 843368
  2. Yazar: AYŞENUR ÜÇERLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KAYADİBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye ekonomisinin 2018/21 döneminde maruz kaldığı beklenmedik krizler karşısında katılım ve konvansiyonel bankaların benimsediği stratejileri incelemeyi amaçlamaktadır. Ekonomik krizler, finansal kurumların karşılaştığı en karmaşık ve kritik durumları içermektedir. Bu çerçevede, katılım ve konvansiyonel bankaların kriz yönetimi stratejileri araştırmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Türkiye ekonomisinin yaşadığı kriz dönemlerinde, finans sektörünün rolü ve bu sektörde faaliyet gösteren katılım ve konvansiyonel bankaların stratejik yaklaşımları büyük bir önem arz etmektedir. Bu çalışma, bu stratejilerin hem finansal kurumlar hem de ekonomik istikrar açısından etkilerini anlamak için bir çerçeve sağlamayı amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular hem akademik literatürde hem de finans sektöründeki uygulayıcılara yönelik önemli bir katkı sunacaktır. Bu tez, karmaşık bir araştırma tasarımını benimsemekte olup, katılım ve konvansiyonel bankaların kriz yönetimi stratejilerini anlamak amacıyla kapsamlı bir anket analizi gerçekleştirmiştir. Anket, sektördeki uzmanlar, finans analistleri ve banka yöneticileri arasında uygulanmıştır. Anket sonuçları, her iki bankacılık modelinin kriz dönemlerinde benimsediği stratejik adımları ve bu adımların etkinliğini değerlendirmek üzere istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, finans sektöründe faaliyet gösteren bankalar arasında önemli stratejik farklılıkların belirgin olmadığını göstermektedir. Bu durum, sektörde faaliyet gösteren bankaların benzer stratejik hedeflere ve yöntemlere sahip olduğunu işaret etmektedir. Ancak, dikkat çeken bir nokta, bu benzer stratejik yaklaşımların krizlere karşı nasıl bir tepki verildiği konusunda önemli bir rol oynadığıdır. Çalışan algısı, bankaların krizlere karşı benimsediği stratejilerle güçlü bir bağlantı göstermektedir. Bu da bir bankanın kriz anlarında nasıl bir strateji izlediğinin, çalışan algısı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the strategies adopted by participation and conventional banks in the face of unexpected crises experienced by the Turkish economy during the 2018/21 period. Economic crises encompass the most complex and critical situations faced by financial institutions. In this context, the crisis management strategies of participation and conventional banks constitute the focal point of the research. The role of the financial sector during crisis periods in the Turkish economy and the strategic approaches of participation and conventional banks operating in this sector are of great importance. This study seeks to provide a framework for understanding the effects of these strategies on both financial institutions and economic stability. The findings obtained will contribute significantly to both academic literature and practitioners in the financial sector. This thesis adopts a complex research design and conducts a comprehensive survey analysis to understand the crisis management strategies of participation and conventional banks. The survey was implemented among industry experts, financial analysts, and bank managers. Survey results were analyzed using statistical methods to assess the strategic steps adopted by both banking models during crisis periods and the effectiveness of these steps. The findings indicate that there are no significant strategic differences among banks operating in the financial sector. This suggests that banks in the sector share similar strategic goals and methods. However, a notable point is the significant role played by these similar strategic approaches in responding to crises. Employee perception shows a strong correlation with the strategies adopted by banks in response to crises. This indicates a direct impact of the strategy adopted by a bank during crisis moments on employee perception.