Mersin ilinin Mut ilçesindeki lise öğrencilerinin rekreatif aktivitelere katılım zorlukları
Participation difficulties of high school students in recreational activities in Mut district of Mersin province
- Tez No: 843387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırmamızda Mut ilçesinde öğrenim gören lise öğrencilerinin rekreatif faaliyetlere katılım zorluklarını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmada kullanılan boş zaman engelleri ölçeğinin 18 maddeden ve 6 alt boyuttan oluşmaktadır. Türkçe'ye uyarlanmasını ise Gürbüz ve Karaküçük (2007) yapmıştır. Araştırmamızdaki katılımcıların demografik bilgilerinin normal dağılım gösterip göstermediklerini Kolmogorov Smirnov testi ile ikili olan karşılaştırmalar için Mann-Whitney U testi ve çoklu karşılaştırmalar için ise Kruskal Wallis varyans analizi yapılmıştır. Yapılan analizler SPSS 22 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our research, it was aimed to determine the difficulties of high school students studying in Mut district to participate in recreational activities. The leisure time barriers scale used in the study consists of 18 items and 6 sub-dimensions. Its adaptation to Turkish was done by Gürbüz and Karaküçük (2007). Kolmogorov Smirnov test, Mann-Whitney U test for pairwise comparisons and Kruskal Wallis analysis of variance for multiple comparisons were used to determine whether the demographic information of the participants in our study showed normal distribution. SPSS 22 package program was used for the analysis.