Sportif rekreasyon etkinliği olarak zumba ve pilatesin yaşam doyumu ve mutluluk üzerine etkisi
The effects of zumba and pilates as sportive recreation activities on life satisfaction and happiness
  1. Tez No: 843386
  2. Yazar: ELİF HALLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırmamızda; Sportif rekreasyon etkinliği olarak zumba ve pilatesin yaşam doyumu ve mutluluk üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya zumba ve pilates çalışmalarına düzenli olarak devam eden ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 15-70 yaş arasında 210 birey katılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında, kişisel bilgi formu, Hills ve Argyle tarafından geliştirilen (2002) Oxford Mutluluk Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği, Dianer ve arkadaşlarının geliştirdiği (1985), Türkçeye Köker tarafından uyarlanmış ölçekler kullanılmıştır. Çalışmamızda kullandığımız anket sonucunda elde ettiğimiz verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. İkili olan karşılaştırmalar için Mann-Whitney U testi ve çoklu karşılaştırmalar için ise Kruskal Wallis varyans analizi yapılmıştır. Araştırmamızdaki katılımcıların demografik bilgilerinin normal dağılım gösterip göstermediklerini Kolmogorov Smirnov testi ile araştırılmıştır. Çalışmamızda kullanmış oluğumuz Yaşam Doyumu Ölçeği ve Oxford mutluluk ölçeği arasında pozitif yönde bir korelasyon olduğu ve aralarında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların eğitim durumlarının Yaşam Doyumu Ölçeği ve Oxford mutluluk ölçekleri ile aralarında pozitif yönde yani anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların yaşam doyumu ölçeği ve Oxford mutluluk ölçeğine göre aylık gelirlerinin yaşam doyumu ölçeği ile arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu görülür iken Oxford mutluluk ölçekleri ile arasında herhangi bir anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir.Rekreasyon, Zumba, Platesin, Yaşam doyumu
Özet (Çeviri)
In our research; It was aimed to determine the effects of zumba and plate on life satisfaction and happiness as a sportive recreation activity. The study included 210 individuals between the ages of 15-70 who regularly participated in Zumba and Pilates and voluntarily participated in the study. Personal information form, Oxford Happiness Scale and Life Satisfaction Scale developed by Hills and Argyle (2002), scales developed by Dianer et al. (1985) and adapted into Turkish by Köker were used to collect data. SPSS program was used for the analysis of the data obtained as a result of the questionnaire we used in our study. Mann-Whitney U test was used for pairwise comparisons and Kruskal Wallis variance analysis was used for multiple comparisons. The Kolmogorov Smirnov test was used to investigate whether the demographic information of the participants in our study showed a normal distribution. It was determined that there was a positive correlation between the Satisfaction with Life Scale and the Oxford Happiness Scale, which we used in our study, and that there was a significant difference between them. It was determined that there was a positive correlation between the participants' educational status and the Life Satisfaction Scale and Oxford happiness scales. According to the life satisfaction scale and Oxford happiness scale of the participants, it is seen that there is a significant relationship between the monthly income of the participants and the life satisfaction scale, while there is no significant difference between the Oxford happiness scales.Recreation, Zumba, Platesin, Life satisfaction