Sendikal nedenle iş sözleşmesinin feshinde feshin geçersizliği ve işe iade
Invalidity of termination in the termination of the employment contrat for union reasons and reemplayment lawsuit
  1. Tez No: 843413
  2. Yazar: EMRE TEKİNÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Örgütlenme hakkı demokratik toplumlarda vazgeçilmez bir haktır. Bu hak Türkiye'de Anayasa, Kanun ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmıştır. Örgütlenme sendika çatısı altında olmalıdır. Sendikanın güçlü olması durumunda işçiler, sendika aracılığıyla işverenle toplu iş sözleşmesi imzalayarak daha iyi ücret, çalışma şartlarında iyileştirmeler sağlayabilecekleri gibi işverenin yönetim ve fesih hakkını da sınırlayabilmektedir. İşverenler sendikanın işçilere kazandırdıkları kazanımlarla maliyetleri arttığından ve işyerindeki yönetim haklarının sınırlandırılmasından dolayı işyerlerine sendikanın girmesini engellemeye çalışmaktadır. İşverenin işe giriş, iş sözleşmesi devamı veya iş sözleşmesinin sonlandırılması sırasında sendikal sebeplerle ayrımcılık yapılması devlet tarafından engellenmesi gerekir. İşveren karşısında ekonomik açıdan güçsüz olan işçinin örgütlenme çabalarının hukuki düzenlemelerle korunması gerekir. İşçilerin, işveren tarafından sendikal nedenle ayrımcılığa uğramaması için bazı güvenceler getirilmiştir. Bu konuda 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmeleri Kanunu işçinin, sendika yöneticisinin, sendika temsilcisinin sendikal ayrımcılığa uğraması durumlarını ayrı ayrı düzenlemiştir. Söz konusu düzenlemeler arasında sendikal tazminat ve iş güvencesi gibi sendikal güvenceler mevcuttur. Ülkemizde sendikal nedenle iş sözleşmesi feshinde işe iade güvenceleri yetersiz kalmaktadır. Sendikal nedenle iş sözleşmesinin feshi durumunda işe iade süreci normal fesihlere göre farklı düzenlenmiştir. Tezimizde sendika özgürlüğü, sendikal fesih ve sendikal fesih nedeniyle işe iade davası ayrıntılı şekilde incelenerek sendika özgürlüğünün daha etkin nasıl korunabileceği yönünde çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Right of organization is an irreplaceable right in democratic societies. In our country this right has been guaranteed with constitution and international contracts. Organization must be under the umbrella of an union. With the power of an union, employees with an union can sign a collective bargaining agreement with the employer through the union to provide better wages, improvements in working conditions, as well as limit the employer's right to management and termination. Employers aspire after block the union from entering to the place of employement because of the employees achivements has gained by the union as costs increase and limitation of management rights. Employer's discrimination with a reasons of union has to be blocked by the government in case of entering the job while the labour contract is in progress nor ending the employement contract. Employee's - who is economically powerless opposing the employer – organizational efforts must be legally protected. Some assurance have been introduced to prevent employees from being discriminated against by the employer for union reasons. In this respect, Unions and Collective Employment Agreements Law No. 6356 stratifies union employees, union administrator and union delegate. Among these regulations ; there are union assurances such as compensation and employment security. In our country reemployment assurances remains incapable in termination of employment contract with the union reason. In case of termination of the employment contract due to union reason the reemployment process is organized differently than normal termination. In our thesis, trade union freedom, union termination and reemployment due to union termination have been examined in detail and solutions have been presented on how to protect union freedom more effectively.