Türkiye ekonomisinde sanayileşme ve büyüme ilişkisinin Kaldor yaklaşımına göre incelenmesi
An analysis of the relationship between industrialization and growth in Turkey's economy according to the Kaldor approach
- Tez No: 843455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEBRAİL TELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmanın amacı Türkiye ekonomisinde sanayileşmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini Kaldor yaklaşımına göre incelemektir. Bu amaçla başlangıçta ekonomik büyüme ve sanayileşme teorik olarak ele alınmıştır. Daha sonra 1988-2021 yılları arasında Türkiye'de sanayileşme ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkilerin incelendiği çalışmalara yer verilmiştir. Türkiye ekonomisinde 1988-2021 dönemine ilişkin veriler baz alınarak sanayileşme ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki araştırılmıştır. Yapılan çalışmada; zaman serisi kullanılarak özellikle sanayi sektörünün alt dalı olan imalat sanayi, imalat sanayi iş gücü verimlilik artışı ve sanayi dışı sektör olan tarım, Genişletilmiş Dickey-Fuller (ADF) ve Phillips-Perron (PP) birim kök testleri ve sonra serilerin yapısal kırılma etkilerini belirlemek amacıyla Lee-Strazicich (2003) çift yapısal kırılmalı birim kök testi uygulanmıştır. Otoregresif dağıtılmış gecikme (ARDL) yöntemi ile yapılan analizde seriler arasındaki eşbütünleşme ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca, sanayileşme ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin yönünü belirlemek amacıyla VECM'e dayalı Granger nedensellik testi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre, sanayileşme ile ekonomik büyüme arasında kısa dönemde anlamlı bir ilişki olmamasına rağmen uzun dönemde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the effect of industrialization on economic growth in the Turkish economy according to the Kaldor approach. For this purpose, economic growth and industrialization are initially discussed theoretically. Then, studies examining the relationship between industrialization and economic growth in Turkey between 1988-2021 are included. The relationship between industrialization and economic growth in the Turkish economy is investigated based on data for the period 1988-2021. In this study; using time series, especially manufacturing industry, which is a sub-branch of the industrial sector, manufacturing industry labor productivity growth and agriculture, which is a non-industrial sector, Extended Dickey-Fuller (ADF) and Phillips-Perron (PP) unit root tests and then Lee-Strazicich (2003) double structural break unit root test was applied to determine the structural break effects of the series. The autoregressive distributed lag (ARDL) method was used to examine the cointegration relationship between the series. In addition, to determine the direction of the relationship between industrialization and economic growth, a Granger causality test based on VECM was conducted. According to the findings of the study, although there is no significant relationship between industrialization and economic growth in the short run, there is a significant relationship in the long run.