Romantik ilişki kaybı yaşayan genç yetişkinlerde travma sonrası büyümenin yordayıcıları olarak yas, affetme ve öz-şefkatin incelenmesi
Examining grief, forgiveness, and self-compassion as predictors of posttraumatic growth in young adults experiencing romantic relationship dissolution
  1. Tez No: 843456
  2. Yazar: AYDIN DENİZ YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH ÇEKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, romantik ilişki kaybı yaşayan genç yetişkinlerde travma sonrası büyüme ile yas, affetme, öz-şefkat ve romantik ilişki kaybına yönelik bazı demografik bilgiler arasındaki ilişkinin incelenmesi, grup farklılıklarının test edilmesi ve bağımsız değişkenlerin travma sonrası büyüme üzerindeki yordayıcılık etkisinin açıklanmasıdır. Araştırmanın örneklemini romantik ilişki kaybı yaşayan 18-35 yaş aralığındaki 413 (104 erkek, 309 kadın) genç yetişkin katılımcı oluşturmaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Yas Ölçeği (YÖ), Travma Sonrası Büyüme Ölçeği (TSBÖ), Heartland Affetme Ölçeği (HAÖ) ve Öz-Şefkat Ölçeği Kısa Formu (ÖŞÖKF) kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 22 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı Analizi ve Spearman Brown Sıra Farkları Korelasyon Analizi, değişkenler arasındaki yordayıcılık gücünün incelenmesinde Adımsal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Gruplar arası anlamlı farklılıkları ortaya koyabilmek için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, travma sonrası büyüme düzeyi ve yas tutumu romantik ilişkinin kim tarafından sonlandırıldığına göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktayken romantik ilişkinin sona erme nedenine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmamaktadır. Korelasyon sonuçlarına göre yas, affetme, öz-şefkat ve ayrılık süresi ile travma sonrası büyüme arasında anlamlı ilişkiler bulunurken romantik ilişki süresi ile travma sonrası büyüme arasında anlamlı ilişkiye rastlanmamıştır. Gerçekleştirilen adımsal regresyon analizine göre yas tutumu ve affetme eğilimi travma sonrası büyüme düzeyini anlamlı bir şekilde yordamaktayken öz-şefkat düzeyi anlamlı bir şekilde yordamamıştır. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between post-traumatic growth and grief, forgiveness, self-compassion and some demographic information regarding romantic relationship loss in young adults who have experienced romantic relationship loss, to test group differences and to explain the predictive effect of independent variables on post-traumatic growth. The sample of the study consists of 413 (104 men, 309 women) young adult participants between the ages of 18-35 who experienced romantic relationship loss. In this research, Personal Information Form, Grief Scale (GS), Post-Traumatic Growth Scale (PTGS), Heartland Forgiveness Scale (HFS) and Self-Compassion Scale Short Form (SCSSF) were used as data collection tools. IBM SPSS Statistics 22 package program was used to analyze the data. Pearson Product Moment Correlation Coefficient Analysis and Spearman Brown Rank Difference Correlation Analysis were used to examine the relationships between the variables of the study, and Stepwise Regression Analysis was used to examine the predictive power between the variables. One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used to reveal significant differences between groups. According to the research results, the level of post-traumatic growth and mourning attitude differ significantly depending on who ended the romantic relationship, but do not differ significantly according to the reason for the end of the romantic relationship. According to the correlation results, there were significant relationships between grief, forgiveness, self-compassion, duration of separation and post-traumatic growth, while no significant relationship was found between the duration of romantic relationship and post-traumatic growth. According to the stepwise regression analysis performed, while grief attitude and tendency to forgive significantly predicted the level of post-traumatic growth, the level of self-compassion did not significantly predict the level of post-traumatic growth. The findings were discussed in the light of the literature and suggestions were made for future research.