Sicill-i Ahvâl Defterlerine göre Çerkes devlet memurları
According to the books of the registry of Circassian state officials
- Tez No: 843518
- Danışmanlar: PROF. DR. MEFAİL HIZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Tarih, Archive, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
1839 yılında imzalanan Tanzimat Fermanı ile birlikte Osmanlılar, modernleşme düşüncesinin ilk somut adımını gerçekleştirmişlerdir. Bu bağlamda yenileşme amacıyla birçok kurumda ıslahatlara girişilmiş, ihtiyaç halinde ise yeni kurumlar meydana getirilmiştir. Modernleşme ve yenilenmenin sonucu olarak devlet içerisinde görevli sayısı hızlı bir şekilde artış göstermiştir. Görevli sayısındaki artış kontrolü ve denetlemyi de beraberinde getirmiştir. Denetleme kapsamında 1879 yılında II.Abdülhamid döneminde kurulan Sicill-i Ahvâl Komisyonu, çok sayıda görevli memurun sicillerini Sicill-i Ahvâl Defterlerine kaydetmiştir. Günümüzde Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Osmanlı Arşivi'nde muhafaza edilen defterler, memurların doğum tarihlerini, doğum yerlerini, baba adlarını, eğitim durumlarını, bildikleri dilleri ve görev yerlerini ihtiva etmesiyle biyografi çalışmalarında önemli kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmanın konusu itibariyle araştırılan Sicill-i Ahvâl Defterleri'ne göre tespit edilen 135 Çerkes memurun sicil kayıtları incelenmiş elde edilen veriler ortaya konularak değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the Tanzimat Edict signed in 1839, the Ottomans took the first concrete step towards modernisation. In the context, reforms were undertaken in many institutions for the purpose of renewal, and new intitutions were created when necessary. As a result of modernisation and renewal, the number of officials within the state increased rapidly. The increase in the number of officials has also led to control and supervision. The Sicill-i Ahvâl Commission, which was established in 1879 during the reign of Abdülhamid II, recorded the records of a large number of civil servants in the Sicill-i Ahvâl books. The notebooks, which are preserved in the Ottoman archives under the presidency of the Republic of Turkey today, are important sources in biographical studies as they contain the birthplaces, birth dates, father names, educational background, languages they speak and their places of duty. The registry records of 135 Circassian civil servants identified according to the Sicill-i Ahvâl Notebooks researched as the subject of the study were examined and the data obtained were revealed and evaluated.