Toplumsal cinsiyet bağlamında erkeklik ve madde bağımlılığı ilişkisi
The relationship between masculinity and drug addiction
  1. Tez No: 843517
  2. Yazar: ŞEYMA YILDIRIM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA AYDIN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Cinsiyetin biyolojik olarak belirlendiği ama toplumsal cinsiyetin sahip olunan biyolojik özelliklerin aksine kültürel olarak inşa edildiği bilinmektedir. Güçlü, otoriter, heteroseksüel, cinsel olarak aktif ve sorumluluk sahibi olmak toplumun erkeklerden beklediği özelliklerden bazılarıdır. Kadınların ise duygusal, hassas, sakin, yumuşak başlı ve evcimen olması beklenmektedir. Ancak birçok alanda kadının görünürlüğünün artmasıyla iktidar sıkıntısı yaşayan ve onlardan beklenen rolleri gerçekleştiremeyen erkeklerin erkeklik krizi yaşadığı görülmektedir. Diğer taraftan, Türkiye'de madde kullanım oranı hızla artmakta ve buna bağlı olarak günlük yaşam içerisinde birçok faktör ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, toplumsal cinsiyet bağlamında erkeklik ve madde bağımlılığı arasındaki ilişkinin varlığı ve erkeklerin madde bağımlısı olma nedenlerinden birinin de yaşadıkları erkeklik krizi olduğu savunulmaktadır. Bu araştırma, erkeklik ve madde bağımlılığı arasındaki ilişkiyi göstermek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın verilerine ulaşmak için madde bağımlılığı nedeniyle tedavi olan 10 kişi ile görüşülmüş ve toplanan veriler yorumlayıcı fenomenolojik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Bu çalışma, erkekliğe farklı bir bakış açısıyla bakabilme fırsatı sunması ve bu konunun literatürümüzde daha önce çalışılmamış olması nedeniyle önemlidir.
Özet (Çeviri)
It is known that sex is biologically determined, but gender is culturally constructed as opposed to the biological characteristics possessed. Being strong, authoritarian, heterosexual, sexually active, and responsible are some of the qualities that society expects from men. Women are supposed to be emotional, sensitive, calm, gentle and domestic. However, with the increase in the visibility of women in many areas, it is seen that men who have power problems and cannot realize the roles supposed from them are experiencing a masculinity crisis. On the other hand, the rate of drug use in Turkey is increasing rapidly and many factors arise in daily life accordingly. In this thesis study, it is argued that the correlation between masculinity and drug abuse in the context of gender and one of the reasons why men become drug abusers is the masculinity crisis they experience. This research was conducted to show the correlation between masculinity and drug addiction. 10 people who were treated for drug abuse were interviewed in order to reach the data of the study and the collected data were analyzed by interpretive phenomenological analysis method. This study is significant since it offers an opportunity to review masculinity from a different perspective and this issue has not been studied before in our literature.