Social determinism in Notes from Underground, Keep the Aspidistra Flying, and Hunger
Yeraltından Notlar, Aspıdıstrayı Dalgalandırmaya Devam Et ve Açlık ta sosyal determinizm
  1. Tez No: 843564
  2. Yazar: MARYEM FLISS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANAZ ALIZADEH TABRIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, Fyodor Dostoyevski'nin Yeraltından Notlar, Knut Hamsun'un Açlık ve George Orwell'ın Aspıdıstrayı Dalgalandırmaya Devam Et eserlerinde protagonistlerin öz algıları, diğer insanlara yönelik algıları ve sapkın davranışları üzerinde sosyal etkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu tezin temel hedefi, seçilen karakterleri analiz etmek için Durkheimci bir bakış açısı benimsemektir. Durkheim'in teorisinin merkezinde, toplumsal normları, değerleri ve kurumları içeren sosyal gerçekler kavramı bulunmaktadır ve bu unsurlar insan davranışını önemli ölçüde şekillendirir. Bu teorik çerçeveye göre, sosyal gerçekler, bireylerin yaşamlarının çeşitli yönlerinde yaygın bir etki yaratarak zorlayıcı bir güce sahiptir. Bu bağlamda, Durkheim'in teorik çerçevesinden çıkarılan terimler, bu romanlardaki belirgin yabancılaşma belirtilerini açıklamak için kullanılmamaktadır; ancak karakterlerin davranışları ile kendi algıları arasında bağlantılar kurmak için kullanılan analitik araçlar olarak işlev görmektedir. Sosyal determinizm, tanımı gereği bireyin toplumsal Öteki ile olan ilişkisiyle ilgili olduğundan, bu teorik çerçeve, bu romanlardaki olayların, Durkheim'ın sosyal bütünleşmeye karşı anomi ikilemi ve bunun karakterin seçimleri ve eylemleri üzerindeki sonuçsal etkisi aracılığıyla nasıl yorumlanabileceğini aydınlatır. Esasen, bu tez, toplumsal bütünleşmenin eksikliği ile sapkın davranışların karakterlerin Yeraltı Adamı, Gordon Comstock ve Hamsun'un adlandırılmamış anlatıcısı boyunca nasıl ortaya çıktığı arasındaki doğrudan nedensel ilişkiyi aydınlatmaya odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research seeks to examine the social impact on the protagonists' self-perceptions, perceptions of others, and their engagement in deviant behavior in Fyodor Dostoevsky's Notes from Underground, Knut Hamsun's Hunger, and George Orwell's Keep the Aspidistra Flying. The central objective of this thesis is to adopt a Durkheimian perspective, employing the theory of social determinism to analyze the selected characters. At the core of Durkheim's theory lies the concept of social facts, encompassing societal norms, values, and institutions, which significantly shape human behavior. According to this theoretical framework, social facts possess a coercive power, exerting a pervasive influence on various aspects of individuals' lives. In this context, the terminologies drawn from Durkheim's theoretical framework are not merely utilized to describe the manifestations of alienation evident within these novels but rather serve as analytical tools employed to establish connections between the characters' behaviors and their self-perception. Given that social determinism by definition deals with the individual's relationship with the societal Other, the theoretical framework, in this particular context, functions to elucidate how the events depicted in these novels can be interpreted through Durkheim's dichotomy of social integration versus anomie and its consequential impact on the character's choices and actions. In essence, this thesis centers on elucidating the direct causal relationship between the lack of social integration and the manifestation of deviant behaviors throughout the journeys of the Underground Man, Gordon Comstock, and Hamsun's unnamed narrator.