The effect of puppet-based instruction on English academic achievements, attitudes, and retention of 2nd grade young learners
Kukla tabanlı öğretimin 2. sınıf öğrencilerinin İngilizce akademik başarılarına, tutumlarına ve kalıcılığa etkisi
  1. Tez No: 843563
  2. Yazar: MERVE ERGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRCAN DEMİROGLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı kukla tabanlı İngilizce öğretiminin 2. Sınıf ilkokul öğrencilerinin akademik başarılarına, İngilizceye yönelik tutumlarına ve hatırlama düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırmanın yürütülmesinde ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Çelik (2015) tarafından geliştirilen Gülen Yüz Dil Tutum Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen Akademik Başarı Testi kullanılmıştır. Araştırma, 2022/2023 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ili Şahinbey ilçe merkezinde bulunan Hatice Karslıgil İlkokulu'nda öğrenim görmekte olan iki farklı şubedeki 2. Sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Sınıflar sene başında okul idaresi tarafından rastgele öğrenci atama usulüyle oluşturulduğundan, deney ve kontrol grubunun tespiti kura yolu ile belirlenmiştir. Çalışmada deney grubu olan 3/D sınıfından 30 öğrenci, kontrol grubu olan 3/F sınıfından 30 öğrenci olmak üzere 60 öğrenci yer almıştır. Çalışma toplamda sekiz hafta sürmüştür. Çalışmaya başlandığında deney ve kontrol grubuna ön-test olarak Gülen Yüz Dil Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Dört haftalık bir süreçte deney grubuna kukla ile İngilizce öğretimi yapılırken kontrol grubuna geleneksel yöntemlerle İngilizce öğretimi yapılmıştır. Dört haftanın sonunda öğrencilere aynı tutum ölçeği son-test olarak uygulanmıştır. Bunun yanı sıra araştırmacının hazırladığı Akademik Başarı Testi son-test olarak uygulanmıştır. Üç haftalık bir zaman diliminden sonra öğrencilere hatırlama testi bağlamında aynı Akademik Başarı Testi dağıtılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programıyla analiz edilmiştir. Toplanan veriler üzerinde öğrencilerin gruplarına (deney/kontrol) göre akademik başarılarının ve tutumlarının farklılaşmasını ortaya koymak amacıyla Mann-Whitney U testi, her bir grubun tutum ölçeği ön-test ve son-testleri arasındaki farklılaşma ve başarı testi son-test ve hatırlama testindeki farklılaşmayı ortaya koymak için Wilcoxon İşaretli Sıralar testi uygulanmıştır. Aynı zamanda deney grubu öğrencilerinin tutum ölçeği son-test puanlarının cinsiyete göre farklılaşma durumunu tespit etmek amacıyla Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, kukla ile İngilizce öğretimi kapsamında yapılan etkinlikler öğrencilerin akademik başarılarını, İngilizceye yönelik tutumlarını ve hatırlama becerilerini olumlu yönde etkilemektedir sonucu çıkarılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of puppet-based instruction on English academic achievement, learning attitudes, and retention levels of 2nd grade primary school students. A quasi-experimental model with a pre-test post-test control group was used to conduct the study. The Smiley Face Language Attitude Scale developed by Çelik (2015) and the Academic Achievement Test developed by the researcher were used as data collection tools. The study was conducted with 2nd grade students in two different classes at Hatice Karslıgil Primary School in Şahinbey district center of Gaziantep province in the 2022/2023 academic year. Since the classes were randomly assigned by the school administration at the beginning of the year, the experimental and control groups were determined by using random assignment. There were 60 students in the study, 30 students from class 3/D, the experimental group, and 30 students from class 3/F, the control group. The study lasted eight weeks in total. At the beginning of the study, the Smiley Face Language Attitude Scale was administered to the experimental and control groups as a pre-test. During a four weeks period, the experimental group was taught English with puppets whereas the control group was taught English using traditional methods. At the end of four weeks, the same attitude scale was applied to the students as a post-test. In addition, the Academic Achievement Test prepared by the researcher was applied as an immediate post-test. After a 3-week period, the same Academic Achievement Test was distributed to the students as a retention test. The data obtained from the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program. The Mann-Whitney U test was applied to the collected data to reveal the differentiation of academic achievement and attitudes of the students according to their groups (experimental/control). The Wilcoxon Signed Ranks test was applied to reveal the differentiation between the attitude scale pre-test and post-test of each group and the differentiation in the achievement test post-test and retention test. At the same time, the Mann-Whitney U test was used to determine the differentiation of the attitude scale post-test scores of the experimental group students according to gender. According to the findings obtained from the study, it can be concluded that the activities carried out within the scope of teaching English with puppets positively affect students' academic achievement, learning attitudes towards English, and retention skills.