Turunçgillerde Alternaria çürüklüklerinin önlenmesinde fungisitler ve sıcak su uygulamaları üzerinde araştırmalar
Studies on the use of fungicides and hot water treatments in the prevention of Alternaria fruit rots in citrus
  1. Tez No: 843590
  2. Yazar: İBRAHİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN KINAY TEKSÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Alternaria spp., turunçgil meyvelerinde bahçe aşamasında latent infeskiyonlar oluşturan ve hasat sonrasında çürüklüklere neden olarak ciddi ekonomik zarara yol açan önemli bir etmendir. Bu çalışma, turunçgil meyvelerinde hasat sonrasında Penicillium çürüklüklerine ruhsatlı bazı fungisitlerin ve sıcak su uygulamalarının, Alternaria spp çürüklüklerine karşı etkinliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada öncelikle Ege Üniversitesi Kampüsü'nden ve İzmir ilinin Selçuk ilçesinden alınan meyve örneklerinden 8 adet Alternaria izolatı elde edilmiştir. Patojenisite testleri gerçekleştirilen Alternaria izolatlarına karşı, fungisitlerin etkinlikleri in vitro testlerde belirlenmiştir. In vitro testlerde, Alternaria izoaltlarının miselyal gelişimi üzerinde fludioxonil oldukça etkili bulunmuştur. Bunu imazalil ve pyrimethanil izlemiştir. Azoxystrobin ve thiabendazole'ün fungusun miselyal gelişimin engelllemede etkisiz oldukları saptanmıştır. In vitro testlerden elde edilen verilere göre, in vivo meyve testleri gerçekleştirilmiştir. Testler sonucunda, fludioxonil A2 izolatına karşı %100, A8 izolatına %50 nin üzerinde etkili olmuştur. A5 izolatına karşı, fludioxonil fungisitlerinin sıcak su ile kombinasyonu %100 oranında etkililik sağlamıştır. Tek başına sıcak su uygulaması hastalık gelişimi açısından önemli bir etki sağlamamıştır. Yapılan bu çalışma ile fludioxanil fungisiti ve sıcak su kombinasyonunun düşük dozda dahi, turunçgillerde Alternaria hasat sonrası çürüklüklere karşı bir mücadele başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Alternaria spp. is a factor that causes latent infections in citrus fruits during the garden stage and causes significant losses by causing rot after harvest. This study was carried out to determine the effectiveness of some licensed fungicides and hot water applications against Alternaria spp rots on post-harvest Penicillium decays in citrus fruits. In the study, 8 Alternaria isolates were obtained from fruit samples taken from Ege University Campus and Selçuk district of Izmir province. The effectiveness of fungicides against Alternaria isolates for which pathogenicity tests were performed was determined in in vitro tests. In vitro tests, fludioxonil was found to be highly effective on mycelial growth of Alternaria isolates. This was followed by imazalil and pyrimethanil fungicides. Azoxystrobin and thiabendazole were found to be ineffective in inhibiting the mycelial development of the fungus. According to the data obtained from in vitro tests, in vivo fruit tests were carried out. As a result of the tests, fludioxonil was 100% effective against the A2 isolate and over 50% effective against the A8 isolate. The combination of fludioxonil fungicides with hot water provided 100% effectiveness against isolate number A5. Hot water application alone did not have a significant effect on disease development. This study shows that the combination of fludioxanil fungicide and hot water is successful in combating postharvest decay develoment caused by Alternaria spp. on citrus fruits, even at low doses.