Geriatrik hastalarda gram negatif bakterilerin neden olduğu kan dolaşım enfeksiyonları: Epidemiyoloji ve mortalite için risk faktörleri
Bloodstream infections caused by gram negative bacteria in geriatric patients: Epidemiology and risk factors for mortality
- Tez No: 843591
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kan dolaşım enfeksiyonları (KDE), geriatrik hastalarda önemli bir morbidite ve mortalite nedenlerindendir. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada 1 Ocak 2017-31 Aralık 2022 tarihleri arasında hastaneye başvuran ve gram negatif bakterilerin neden olduğu kan dolaşım enfeksiyonları gelişen 65 yaş ve üzeri hastalarda epidemiyoloji ve mortalite için risk faktörlerinin irdelenmesi amaçlandı. Yatırılarak tedavi edilen 65 yaş ve üzeri hastalardan yatışı sırasında veya takibinde kan dolaşım sistemi enfeksiyonu gelişen, kan örneklerinde gram negatif bakteri üremesi olan, ilk bakteriyemi atağı olan ve tek bakteri üremesi olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmada bulunan 110 hastanın 58 (%52.7)'i erkek, 52 (%47.3)'si kadındı. Yaşları 65-95 arasında değişmekte olup, ortalama yaş 74.2 idi. Bir kişi hariç hastaların en az bir tane hekim tanılı kronik hastalık öyküsü mevcuttu. Enfeksiyonların 70 (%63.6)'i sağlık hizmet ilişkiliydi. En sık saptanan enfeksiyon kaynağı üriner sistemdi (%43.6). Hastaların 82(%74.5)'sinde ateş yanıtı gelişti, 35 kişide (%31.8) ilk 2 gün hipotansiyonu oldu ve 26 kişide (%23.6) ilk 2 gün vazopressör ajan ihtiyacı oldu. Hastaların ilk çalışılan serum C-Reaktif protein (CRP) düzeyleri ortalama 153.1 mg/L iken prokalsitonin düzeyi ortalaması 5.1 ng/ml idi. Kan kültüründe en sık üreyen 3 bakteri sırasıyla Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa ve Klebsiella pneumoniae idi. Çalışmada Enterobactereles ailesine ait gram negatif bakterilerde karbapenem direnci 17 hastada (%15.5) saptanırken, Genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) üretimi hastaların 37(%51.4)'sinde mevcuttu. Hastaların 66'sına (%60.0) uygun ampirik antimikrobiyal tedavi başlandı, 76'sında (%69.1) antibiyotik değişimi yapıldı. 14 günlük klinik sonlanımda 29 hasta (%26.4), 28 günlük klinik sonlanımda 37 (%33.6) hasta yaşamını yitirdi.
Özet (Çeviri)
Bloodstream infections (BSI) are an important cause of morbidity and mortality in geriatric patients. This retrospective study aimed to examine the risk factors for epidemiology and mortality in patients aged 65 and over who were admitted to the hospital between 1 January 2017 and 31 December 2022 and developed bloodstream infections caused by gram-negative bacteria. Patients aged 65 and over who were hospitalized and who developed a bloodstream infection when admitted to the hospital or during their follow-up, who had gram-negative bacterial growth in their blood samples, who had a first bacteremia attack, and who had a single bacterial growth were included in the study. Of the 110 patients in the study, 58 (52.7%) were male and 52 (47.3%) were female. Their ages ranged from 65 to 95, and the average age was 74.2 years. Except for one patient, the patients had a history of at least one physician-diagnosed chronic disease. 70 (63.6%) of the infections were healthcare-related. The most common detectable source of infection was the urinary system (43.6%). Fever response developed in 82 (74.5%) of the patients, 35 (31.8%) had hypotension in the first 2 days, and 26 (23.6%) required vasopressor agents in the first 2 days. The average serum C-reactive protein (CRP) level of the patients when first studied was 153.1 mg/L, while the average procalcitonin level was 5.1 ng/ml. The three most frequently growing bacteria in blood culture were Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, and Klebsiella pneumoniae, respectively. In the study, carbapenem resistance was detected in 17 patients (15.5%), while extended-spectrum beta-lactamase (ESBL) production was present in 37 (51.4%) of the patients with growth belonging to the Enterobacterales family. Appropriate empiric antimicrobial treatment was started in 66 (60.0%) of the patients, and antibiotics were changed in 76 (69.1%). At the 14-day clinical endpoint, 29 patients (26.4%) died, and at the 28-day clinical endpoint, 37 patients (33.6%) died.