Ratlarda sevofluran anestezisinden derlenmede kafeinin derlenme süresi ile EEG beyin dalgalarına etkisi
The effect of caffeine on recovery time and brain waves in emergence from sevoflurane anesthesia in rats
  1. Tez No: 843622
  2. Yazar: BÜLENT MERİÇ ÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TOPÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Fosfodiesteraz inhibisyonu yolu ile cAMP'nin yıkılmasını engelleyen kafeinin, ratlarda sevofluran anestezisinden derlenmeyi ve beyin dalga aktivitesini nasıl etkilediğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 16 adet Sprague-Dawley erkek ratın kafataslarına elektrokortikografi (ECoG) kaydı için ketamin/ksilazin anestezisi sonrası elektrot takıldı. 1 hafta sonra ratlar kontrol ve kafein (75 mg/kg) grubu olmak üzere rastgele 2 gruba ayrıldı. Beş dakikalık bazal ECoG kaydından sonra ratlar sırayla gaz sızdırmaz anestezi kutusuna konuldu ve 60 dakika sevofluran anestezisi uygulandı. Anestezinin 50. dakikasında kontrol grubundaki ratlara 2ml/kg SF, çalışma grubundaki ratlara ise 75 mg/kg kafein intraperitoneal olarak enjekte edildi. Deney öncesinde, anestezi boyunca ve anestezi sonrasında ratların solunum frekansları kaydedildi. Sevofluran anestezisi kesildikten sonra kuyruk sıkıştırma ve doğrulma (tam derlenme) reflekslerinin geriye geldiği süre not edildi. ECoG kayıtları kaydedilerek deney sonrasında delta + teta dalga frekansı ve dalga amplitüdleri hesaplanarak istatistiksel analiz yapıldı. Bulgular: Kafein uygulaması kuyruk sıkıştırma ve doğrulma refleksi geri geliş süresini kontrol grubuna göre kısalttı (sırasıyla p=0,042; p=0.003). Kafein enjeksiyonu sonrası 5. ve 10.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate how caffeine, which inhibits the destruction of cAMP by phosphodiesterase inhibition, affects recovery from sevoflurane anesthesia and brain wave activity. Materials and Methods: Electrodes were attached to 16 Sprague-Dawley male rat skulls for ECoG recording after anesthetisia with ketamine/xylazine. The rats were randomly divided into 2 groups as control and caffeine (75 mg/kg) after 1 week. The rats were sequentially placed in a gas-tight anesthesia box and sevoflurane anesthesia was applied for 60 minutes after five minutes of basal EEG recording. At the 50th minute of anesthesia, 2ml/kg SF was injected intraperitoneally to the rats in the control group and 75 mg/kg caffeine was injected intraperitoneally to the rats in the study group. The respiratory frequencies of the rats were recorded before the experiment, during anesthesia and after anesthesia. Then, the sevoflurane anesthesia was discontinued. The time during which the tail clamp and righting (full recovery) reflexes came back was noted. ECoG recordings were recorded and after the experiment, statistical analysis was performed by calculating the delta + theta wave frequency and wave amplitudes. Results: Caffeine administration decreased the tail clamp reflex and righting reflex recovery time compared to the control group (p=0.042; p=0.003, respectively).