Pamuk/poliester karışımı kumaşlar için poliester boyama banyosunda pamuğun ağartılması
Bleaching of cotton in polyester dyeing bath for cotton/polyester blended fabrics
- Tez No: 843627
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ANİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Dünya lif üretimlerine baktığımızda pamuk (CO) üretimi çok yavaş bir artış gösterirken, poliester (PES) lif üretimi tamamen parabolik artmaktadır. Artan dünya nüfusu ve insan ihtiyaçları düşünüldüğünde, pamuk (CO) elyafın bu ihtiyacı karşılaması mümkün olmadığından, sentetik liflerin ve bunların doğal lifler ile karışımlarının kullanımı artmıştır. İşletmelerde bu kombinasyonların artması, liflerin farklı boyama koşullarından dolayı çift boya proseslerinin artmasına bu da üretim sürelerinin ciddi oranda uzamasına sebep olmuştur. Her iki lifide boyama işlemlerinde, poliester (PES) boyama banyolarında tasarruf sağlayan birçok süreç vardır. Buna rağmen toplamda çift boyama işlemi, ön işlem, boyama ve ard yıkamaları ile birlikte, işletmenin en uzun işlemlerinden biri olmaya devam etmektedir. Bu hem zaman, hem enerji hem de su ve işçilik anlamında kayıplara neden olmaktadır. Bu gerekliliklerden yola çıkarak, pamuk/poliester (CO/PES) karışım kumaşların boyama işlemlerindeki ağartma (beyazlatma) adımında sisteme aktivatör dahil edilerek, poliester (PES) boyama şartlarında, yüksek sıcaklık ve asidik ortamda aktivatör ilavesi ile peroksit ağartması gerçekleştirildi. Böylelikle, toplam proses adımlarından biri olan ağartma işlemi, poliester (PES) boyama adımı ile birleştirilerek enerji, su ve zamandan tasarruf etmek üzerinde çalışıldı.
Özet (Çeviri)
When we look at world fiber production, cotton (CO) production shows a very slow increase, while polyester (PES) fiber production increases completely parabolic. Considering the increasing world population and human needs, since cotton (CO) fiber cannot meet this need, the use of synthetic fibers and their blends with natural fibers has increased. The increase in these combinations in enterprises has led to an increase in double dyeing processes due to different dyeing conditions of the fibers, which has led to a significant prolongation of production times. In both fiber dyeing processes, there are many processes that save money in polyester (PES) dyeing baths. Despite this, the overall double dyeing process continues to be one of the longest processes of the enterprise, together with pre-treatment, dyeing and post-washing. This causes losses in terms of time, energy, water and labor. Based on these requirements, peroxide bleaching was carried out by adding activator under polyester (PES) dyeing conditions, in high temperature and acidic environment, by adding activator to the system in the bleaching (whitening) step of the dyeing process of cotton/polyester (CO/PES) mixed fabrics. Thus, the bleaching process, which is one of the total process steps, was combined with the polyester (PES) dyeing step to save energy, water and time.