Tuz stresi koşullarında salisilik asit ön uygulamasının farklı pamuk çeşitlerinin çimlenme ve fide gelişimi üzerine etkisi
The effect of pre-application of salicylic acid on the growth of different cotton varieties under salt stress conditions
- Tez No: 843628
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE İLKER, DOÇ. DR. İLKAY YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tuzluluk, bitki büyümesini ve verimliliğini etkileyen en önemli stres faktörlerinden birisidir. Pamuk (Gossypium hirsutum L.) önemli bir lif bitkisi olup özellikle büyümenin erken aşamalarında tuz stresine karşı çok hassastır. Salisilik asit (SA), bitkinin abiyotik/biyotik streslere verilen tepkilerinde rol oynayan fenolik bir fitohormondur. Bu nedenle, bu çalışmada Pamuk Araştırma Enstitüsü'nden temin edilen, tuza duyarlı dört farklı pamuk genotipi Lazer, May 505, May 455 ve Selin üzerinde, ekzojen salisilik asit uygulamalarının tuz stresinin etkilerini azaltmadaki rolünün araştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bitkilere altı farklı tuz dozu 0, 30, 50, 60, 90 ve 120 mM NaCl ve ön uygulama olarak üç farklı salisilik asit dozu 0, 0.5 ve 1.0 mM tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak uygulanmıştır. Tüm genotiplerde 90 mM ve 120 mM tuz stresinde çimlenme ve fide gelişimi olumsuz yönde etkilenmiş, 60 mM'a kadar olan tuz stresinde, tohumlara 0.5 mM salisilik asit ön uygulaması ile May 505 ve Selin genotiplerinin ekimi tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Salinity is one of the most important stress factors affecting plant growth and productivity. Cotton (Gossypium hirsutum L.) is an important fiber crop and is very sensitive to salt stress, especially in the early stages of growth. Salicylic acid (SA) is a phenolic phytohormone that plays a role in plant responses to abiotic/biotic stresses. Therefore, this study was carried out on four different salt-sensitive cotton genotypes Laser, May 505, May 455 and Selin obtained from Nazilli Cotton Research Institute, to investigate the role of exogenous salicylic acid applications in reducing the effects of salt stress. Six different salt doses of 0, 30, 50, 60, 90 and 120 mM NaCl and three different salicylic acid doses of 0, 0.5 and 1.0 mM as pre-application were applied to the plants in three replicates according to a randomized block trial design. In all genotypes, 90 mM and 120 mM salt sress negatively affected germination and seedling development. In salt stres sup to 60 mM, it eas recommended to plant May 505 and Selin genotyes with 0.5 mM salicylic acid pre- application to the seeds.