Presepsin ve inflamatuvar biyobelirteçlerin bakteriyemideki tanısal değeri ve prognozu öngörmedeki rolü
Diagnostic value of presepsin and inflammatory biomarkers in bacteremia and their role in predicting prognosis
- Tez No: 843712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY BAHÇECİ, PROF. DR. ZİHNİ AÇAR YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bakteriyemi, önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Bakteriyemi tanısının doğru ve erken konulması hasta yönetimi açısından kritik öneme sahiptir. Kan kültürü, bakteriyemi tanısında altın standart olmaya devam etmektedir. Ancak sonuç verme sürelerinin uzun olması hedefe yönelik uygun antimikrobiyal tedavinin uygulanmasında gecikmelere neden olmakta, bu durum hasta ve sağlık maliyetleri açısından istenmeyen önemli sonuçlara yol açmaktadır. Biyobelirteçler, bakteriyeminin ve prognozunun öngörülmesi adına faydalı olabilir. Rutin klinik pratikte halihazırda kullanılan ve üzerinde çalışmalar devam eden birçok biyobelirteç bulunsa da henüz ideal bir biyobelirteç mevcut değildir. Bu çalışmada presepsinin bakteriyemideki tanısal değeri ve prognozu öngörmedeki rolü diğer mevcut biyobelirteçlerle karşılaştırılarak değerlendirildi. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi servis ve yoğun bakımlarında tedavi gören 49 bakteriyemili hasta dahil edildi. Kontrol grubu, çeşitli polikliniklere rutin kontrol amacıyla başvuran, herhangi bir enfeksiyon bulgu ve belirtisi olmayan 29 kişiden oluşmaktadır. Hastaların presepsin düzeyleri, kan kültürleriyle eş zamanlı olarak laboratuvarımıza gönderilen serum örneklerinden ELISA yöntemiyle tespit edildi. PCT, CRP, IL-6, kan kültürü üremeleri, mortalite durumları gibi verilere hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden erişildi. İstatistiksel analiz için SPSS 25.0 paket programı kullanıldı. BULGULAR: Hastaların %51'i kadın %49'u erkekti. Medyan yaş hasta grubunda 69 yıl, kontrol gurubunda 66 yıl olarak tespit edildi. Servis ve yoğun bakım yatışları sırasıyla %49 ve %51'di. Kan kültürü üremelerinde Gram negatif bakteriler baskındı (%69.4). Bakteriyemik grupta 28 günlük mortalite %38.8 olarak tespit edildi. Hasta ve kontrol gruplarının presepsin seviyeleri arasında anlamlı fark tespit edilmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
AIM: Bacterial infections represent a significant cause of morbidity and mortality. Accurate and early diagnosis holds significance in patient management. Blood culture remains the gold standard for diagnosing bacteremia. However, prolonged turnaround times in obtaining results can lead to delays in initiating appropriate antimicrobial therapy, posing substantial implications for patients and healthcare costs. Biomarkers may prove beneficial in the diagnosis and prognosis of bacteremia. While several biomarkers are routinely used and under investigation, an ideal biomarker has yet to be identified. This study evaluated the diagnostic value of presepsin and some other biomarkers in bacteremia and their role in predicting prognosis. MATERIALS AND METHODS: This study included 49 patients diagnosed with bacteremia in RTEÜ Training and Research Hospital. The control group comprised 29 patients with no standard symptoms from various outpatient clinics. Presepsin levels of patients were determined using serum samples sent to our laboratory concurrently with blood cultures, employing the ELISA method. Data such as PCT, CRP, IL-6, blood culture yields, and death occurrences were accessed through the hospital information management system. Statistical analysis was conducted using the SPSS 25.0 software package. RESULTS: 51% of the patients were female, while 49% were male. The median age in the patient group was 69 years, and in the control group, it was 66 years. Hospitalization ratesin wards and intensive care were 49% and 51%, respectively. Gram-negative bacteria predominated in blood cultures (69.4%). The 28-day mortality rate in the bacteremic group was determined as 38.8%. There was no significant difference in presepsin levels between patient and control groups (p>0.05).