A heuristic for multi variable goal driven simulation
Çok değişkenli hedef odaklı simülasyon için buluşsal yöntem
  1. Tez No: 843726
  2. Yazar: TUBA SEVİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARTHA A. CENTENO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Florida International University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, çok değişkenli çevrimiçi hedefe yönelik simülasyon (GDS) için bir buluşsal yöntem geliştirmeyi amaçladı. Yanıt Yüzey Metodolojisi ve Çok Nitelikli Fayda Teorisi, altı performans ölçümü için birinci derece polinomlar sağladı. Polinomlar, girdi parametrelerini (hemşire, doktor ve yatak sayısı) değiştirmek için 540 genel karar kuralı geliştirmek için kullanıldı. Çok değişkenli buluşsal yöntem (MVH), simülasyonu istenen performans hedefine doğru otomatik olarak türetmek için bu kuralları kullanır. MVH, ARENA için VBA kullanılarak bir ER simülasyon modeline yerleştirildi. Model, MVH'nin çevrimiçi GDS için etkili bir buluşsal yöntem olup olmadığını görmek için deneysel bir araç olarak hizmet etti. Deney sonuçları, çevrimiçi GDS için bir MVH'nin uygulanabilir ve verimli olduğunu, çünkü simülasyon yürütme süresini son GDS'ye göre %74 oranında azalttığını göstermektedir. Ayrıca kurallar, büyük bir kurulum maliyeti gerektirmeden herhangi bir ER modeline yerleştirilebilir. MVH, Reyes'in tek değişkenli buluşsal yöntemi üzerine başarılı bir şekilde oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research sought to develop a heuristic for multi-variable on-line goal driven simulation (GDS). Response Surface Methodology and Multi Attribute Utility Theory yielded first degree polynomials for six measures of performance. The polynomials were used to develop 540 general decision rules to change input parameters (number of nurses, doctors, and beds). The multi-variable heuristic (MVH) utilizes these rules to automatically derive the simulation towards a desired performance goal. The MVH was embedded in an ER simulation model, using VBA for ARENA. The model served as the experimental tool to see if the MVH is an efficient heuristic for on-line GDS. Experiment results indicate that a MVH for on-line GDS is feasible and efficient, as it reduces the simulation execution time by 74% over at-end GDS. Further, the rules can be embedded in any ER model, without incurring major set up cost. The MVH is successfully built upon Reyes' one-variable heuristic.