Posterior üretral valv hastalarında böbrek fonksiyonlarıaçısından prognoza etkili olan faktörlerin araştırılması
Assessment of factors affecting the prognosis of renal functions inposterior urethral valve patients
- Tez No: 843732
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SERKAN DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ocak 1986 – Temmuz 2023 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'nda PUV nedeniyle opere edilen 128 erkek hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların serum kreatinin değerleri yaşa spesifik referans değerler üzerinden hesaplanarak; hastaların operasyon yaşları, klinik prezentasyonları, nadir kreatinin düzeyleri, eşlik eden VUR olup olmaması, idrar yolu enfeksiyonu ve uygulanan tedavi seçeneklerinin hastaların son kreatinin düzeyine etkisi tek değişkenli ve çok değişkenli analiz ile değerlendirilmiştir. VUR hastalar unilateral ve bilateral olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The data of 128 male patients who underwent surgery for PUV in the Department of Urology at Hacettepe University Faculty of Medicine between January 1986 and July 2023 were retrospectively examined. Serum creatinine values of the patients were categorized based on age-specific reference values. The patients' ages at the time of surgery, clinical presentations, nadir creatinine levels, the presence of VUR, urinary tract infection and the impact of treatment options on the final creatinine level were evaluated by univariate and multivariate analysis. VUR patients were classified as unilateral and bilateral.