Ailevi Akdeniz Ateşi tanılı çocuklarda bağırsak geçirgenliğinin araştırılması
Investigation of intestinal permeability in children with Familial Mediterranean Fever
  1. Tez No: 843795
  2. Yazar: HÜSNA KALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OSMAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ailesel Akdeniz ateşi (AAA); tekrarlayan ateş, karın ağrısı, artralji, erizipel benzeri cilt döküntüleri, peritonit, plörit gibi klinik bulgular ile kendini gösteren ailesel otoinflamatuar sendromların bir parçasıdır. Atakların sıklığı 1 hafta ile 1 yıl arasında değişmektedir. Ataklar 12 ile 96 saat arasında sürmektedir. AAA hastalığında MEFV geninde mutasyonlar saptanmıştır. Otozomal resesif (OR) geçişli bir hastalıktır. Son dönemde yapılan çalışmalar bağırsak geçirgenliğindeki artış ile kronik ve otoinflamatuar hastalıklar arasında ilişki olduğunu göstermiştir. Serum zonulin ve claudin-3 bağırsak yapısındaki sıkı bağlantılarda görev alan ve bağırsak geçirgenliğini göstermede kullanılan iki önemli belirteçtir. Araştırmamızın çalışma grubuna AAA tanılı çocuklar, kontrol grubuna ise rutin muayene için başvuran sağlıklı çocuklar dahil edildi. İki grup arasında serum zonulin ve claudin-3 seviyeleri karşılaştırıldı. AAA tanılı çocukların yaş, cinsiyet, tanı yaşı, antropometrik ölçümler, atak şekilleri, genetik mutasyonlar kan ve idrar parametreleri ile serum zonulin ve claudin3 seviyeleri arasındaki ilişki belirtildi. Yapılan bu araştırma için Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul Komisyonundan 15.04.2022 tarih ve 2022/3757 sayılı karar ile onay alındı. Çalışmamız Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Hastalıkları polikliniğinde AAA tanısı ile takipli 43 çocuk ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları polikliniğine rutin muayene için başvuran 53 sağlıklı çocuk ile oluşturuldu. Araştırmamızda çocukların bağırsak geçirgenliğini değerlendirmek amacıyla serum zonulin ve claudin-3 seviyelerini belirlemek için venöz kan örneği alındı. ELISA yöntemi ile alınan kan örnekleri çalışıldı. Çalışma grubunun %69,8'i (n=30) kız, %30,2'si (n=13) erkekti. Çalışmaya dâhil edilen 43 AAA tanılı çocuğun yaş ortancası 133 (95,0-158,0) ay, kontrol grubundaki 53 çocuğun yaş ortancası 104,00 (68,5-153,5) ay olarak tespit edildi. Çalışma ve kontrol grubunun yaş, boy, vücut ağırlığı, beden kitle indeksi değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Çalışma grubunun zonulin değeri ortancası kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksekti (p=0,004). Serum claudin-3 değeri açısından çalışma ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0,751). Literatürde daha önce AAA tanılı çocuklarda serum zonulin ve claudin-3 seviyeleri ile ilgili bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bulgularımız AAA tanılı çocuklarda hastalığın etiyo-patogenezinde bağırsak geçirgenliğininin rolünü göstermede serum zonulin seviyesinin değerli bir parametre olabileceğini düşündürmüştür. Bulgularımız AAA tanılı çocuklarda bağırsak geçirgenliğinin göstermede ilk çalışma olması nedeniyle ileride yapılacak olan çalışmalara ilham verir niteliktedir. Çalışmamız daha geniş kapsamlı çalışmalarla beraber literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean fever (FMF), it is a part of familial autoinflammatory syndromes that manifest with clinical findings such as recurrent fever, abdominal pain, arthralgia, erysipelas-like skin rashes, peritonitis, and pleuritis. The frequency of attacks varies between 1 week and 1 year. Attacks last between twelve and ninety-six hours. Mutations in the MEFV gene have been found in FMF disease. It is an autosomal recessive (OR) inherited disease. Recent studies have shown that there is a relationship between increased intestinal permeability and chronic and autoinflammatory diseases. Serum zonulin and claudin-3 are two important markers that play a role in tight junctions in the intestinal structure and are used to indicate intestinal permeability. In our study, children diagnosed with FMF were included in the study group and healthy children admitted for routine examination were included in the control group. Serum zonulin and claudin-3 levels were compared between the two groups. The relationship between age, gender, age at diagnosis, anthropometric measurements, attack patterns, genetic mutations, blood and urine parameters, and serum zonulin and claudin-3 levels of children with FMF were reported. Approval for this study was obtained from the Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Ethics Committee with the decision dated 15.04.2022 and numbered 2022/3757. Our study was composed of 43 children followed up with the diagnosis of FMF in the Pediatric Nephrology Outpatient Clinic of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine and 53 healthy children who applied to the Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Pediatrics Outpatient Clinic for routine examination. In our study, venous blood samples were taken to determine serum zonulin and claudin-3 levels in order to evaluate the intestinal permeability of children. Collected blood samples were studied by ELISA method. 69.8% (n=30) of the study group were female and 30.2% (n=13) was male. The median age of 43 children with FMF included in the study was 133 (95.00-158.00) months, and the median age of 53 children in the control group was 104.00 (68.50-153.50) months. There was no significant difference between the age, height, weight and body mass index values of the study and control groups. The median zonulin value of the study group was statistically significantly higher than the control group (p=0.004). There was no statistically significant difference between the study and control groups in terms of serum claudin-3 value (p=0.751). No study has been found in the literature on serum zonulin and claudin-3 levels in children with a previous diagnosis of FMF. Our findings suggest that serum zonulin level may be a valuable parameter in demonstrating the role of intestinal permeability in the etiopathogenesis of the disease in children with FMF. Since our findings are the first study to demonstrate intestinal permeability in children with a diagnosis of FMF, they will inspire future studies. Our study will contribute to the literature together with more comprehensive studies.