Kamu kurumlarında kurulu güneş panellerinden üretilen elektrik enerjisinin yapay sinir ağları ile değerlendirilerek elde edilen sonuçların kamu yararına sunulması
Evaluation of electric energy produced from solar panels constructed in public institutions via artificial neural network and presenting the results obtained for public benefit
- Tez No: 843829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA UZUNHİSARCIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde elektrik enerjisi üretiminde yenilenemeyen enerji kaynaklarına göre, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı artırılmakta ve yapay zekâ algoritmaları elektrik enerjisinin tahmin edilmesinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, kamu kuruluşlarına ait iki farklı işletmenin güneş panellerinden alınan 2019-2022 yılları arası gerçek enerji üretim verileri kullanılarak YSA metodu ile mevsimsel tahmin sonuçları elde edilmiştir. Bu tahmin değerleri, gerçek üretim değerleri ile karşılaştırılarak en uygun algoritma olan Levenberg-Marquardt algoritması seçilmiş ve veriler mevsimsel olarak bu algoritmaya göre analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the use of renewable energy sources is increasing in electrical energy production compared to non-renewable energy sources and artificial intelligence algorithms are effectively used in the forecasting of electrical energy. In this study, seasonal forecasting results were obtained with ANN method by using energy production data from solar panels of two different enterprises belonging to public institutions between 2019 and 2022. By comparing these forecast values with the actual production values, the Levenberg-Marquardt algorithm, which is the most appropriate algorithm, was selected and the data were analyzed seasonally according to this algorithm.