Salah El-Den ili – Irak popülasyonunda interlökin-15 geninin polimorfizmi ve ateroskleroz gelişimine etkisi
Polymorphism of the interleukin-15 gene and its effect on the development of atherosclerosis in the Salah El-Den province-Iraq population
- Tez No: 843911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL OĞLAKÇI İLHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ OMAR RAHEEM KHALAF AL-OBAIDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Irak'ın Salah El-Din Vilayetinde interlökin-15 gen polimorfizminin ateroskleroz gelişimindeki rolünü araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmaya, 33 kadın ve 27 erkekten oluşan 60 ateroskleroz hastası ve 19 kadın ve 11 erkekten oluşan 30 sağlıklı kişiler olmak üzere Tikrit Devlet Hastanesi'nden toplanan 90 örnek dahil edilmiştir. Tikrit Üniversitesi/Fen Fakültesi laboratuvarlarında hasta ve sağlıklı deneklerden alınan kan örnekleri üzerinde testler yapıldı; kolesterol, trigliserit, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL-C) ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL-C) ve çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL), interlökin-15 düzeyleri ölçülmüş, ateroskleroz ile ilişkili fenotipik semptomların yanı sıra vücut kitle indeksi (VKİ); aynı zamanda interlökin-15 üretiminden sorumlu interlökin-15 geninin bir polimorfizmi (C267T) tanımlanmıştır. Sonuçlar, hem erkekler hem de kadınlar için hastaların klinik faktörlerinin sıklığında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdi. Kadınlarda hastalık sıklığı daha fazlaydı (29 nefes darlığı, 24 ritim bozukluğu, 23 bacak ağrısı ve 25 terleme). Erkeklerle karşılaştırıldığında (21 nefes darlığı, 18 aritmi, 18 bacak ağrısı ve 23 terleme). Sonuçlar ayrıca hasta numunesindeki ölçüm göstergelerinde (kolesterol, trigliseritler, HDL-C, LDL-C, VLDL ve Interleukin-15) sağlıklı deneklere kıyasla önemli bir artış gösterdi. Ayrıca C267T polimorfizminin genotiplenmesi ve aterosklerozlu hastalarla sağlıklı bireyler arasında (H-) mutant allel sıklığı açısından farklılık olduğu görüldü. Çünkü hastalarda (H-) mutant alelinin sıklığı sağlıklı bireylere göre daha yüksekti ve klinik semptomlarda artış vardı. (H-H-) mutasyonunun genotipine sahip bireylerde bazı biyokimyasal özellikler gözlendi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the role of interleukin-15 gene polymorphism in the development of atherosclerosis in Salah El-Din Province of Iraq. The study included 90 samples collected from Tikrit State Hospital, 33 female and 27 male 60 atherosclerosis patients and 19 female and 11 male 30 healthy subjects. In the laboratories of Tikrit University/Faculty of Science, tests were performed on blood samples taken from patients and healthy subjects; cholesterol, triglyceride, high-density lipoprotein (HDL-C) and low-density lipoprotein (LDL-C) and very low-density lipoprotein (VLDL), interleukin-15 levels were measured, as well as body mass index (BMI) phenotypic symptoms associated with atherosclerosis; A polymorphism (C267T) of the interleukin-15 gene responsible for interleukin-15 production has also been identified. The results showed statistically significant differences in the frequency of patients' clinical factors for both men and women. The frequency of the disease was higher in women (29 shortness of breath, 24 arrhythmias, 23 leg pain and 25 sweating). Compared with men (21 shortness of breath, 18 arrhythmias, 18 leg pain and 23 sweating). The results also showed a significant increase in measurement indicators (cholesterol, triglycerides, HDL-C, LDL-C, VLDL and Interleukin-15) in the patient sample compared to healthy subjects. In addition, the C267T polymorphism was genotyped and there was a difference in the frequency of (H-) mutant allele between patients with atherosclerosis and healthy individuals because the frequency of the (H-) mutant allele was higher in patients than in healthy individuals and there was an increase in clinical symptoms. Some biochemical features were observed in individuals with the genotype of the (H-H-) mutation.