Zebra balıklarında oluşturulan deneysel epilepsi modelinde sodyum florür ve gabapentinin etkilerinin incelenmesi
Zebra baliklarinda oluşturulan deneysel epilepsi modelinde sodyum florür ve gabapentinin etkilerinin i̇ncelenmesi
  1. Tez No: 843910
  2. Yazar: MAŞİTE ŞEHADET ŞENOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNSAL VELİ ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmamızda, zebra balıklarında oluşturulan deneysel epilepsi modelinde Sodyum Florür ve Gabapentinin etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Zebra balıklardan elde edilen embriyolar 48 saat uygun koşullarda büyütüldükten sonra kontrol grubu, pentylenetetrazol (PTZ) grubu, PTZ+ Sodyum Florür (NaF) grubu, PTZ+Gabapentin (GABP) grubu, PTZ + NaF + GABP grubu olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Her gün taze hazırlanan PTZ uygulamasından 15 dk sonra NaF ve Gabapentin maruziyeti yapıldı. Elde edilen lizatlardan PTF1A ve GABRA1 protein ifadeleri ve oksidatif stresi değerlendirmek amacıyla Lipit Peroksidasyonu (LPO) ve Nitrik Oksit (NO) düzeyleri ile Süperoksit Dismutaz (SOD) ve Katalaz (KAT) aktivitesi incelenmiştir. Ayrıca Zebra balığı embriyolarında nöbet gelişimin değerlendirilmesi için embriyoların ortalama hızları, keşif oranları ve katettikleri mesafe incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to examine the effects of Sodium Fluoride and Gabapentin in an experimental epilepsy model in zebra fish. After the embryos obtained from zebrafish were grown under appropriate conditions for 48 hours, they were divided into 5 groups: Control group, pentylenetetrazol (PTZ) group, PTZ + Sodium fluoride (NaF) group, PTZ + Gabapentin (GABP) group, PTZ + NaF + GABP group. NaF and Gabapentin exposure was made 15 minutes after the freshly prepared PTZ application every day. Lipid Peroxidation (LPO) and Nitric Oxide (NO) levels, as well as Superoxide Dismutase (SOD) and Catalase (KAT) activity were examined in order to evaluate PTF1A and GABRA1 protein expressions and oxidative stress from the obtained lysates. In addition, in order to evaluate seizure development in zebrafish embryos, the average speeds, exploration rates and distance traveled of the embryos were examined.