Yarı sonsuz aralık üzerinde lineer olmayan kesirli sınır değer problemleri
Nonlinear fractional boundary value problems on a semi-infinite interval
- Tez No: 843927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA YÖRÜK DEREN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ŞENLİK ÇERDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez temelde 4 bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde, motivasyon kaynağı olan problemler verilerek tez boyunca çalışılacak problem tanıtılmıştır. İkinci bölümde, ilk olarak kesirli hesap tekniği ile ilgili gerekli kavramlar tanıtılmıştır. Daha sonra ise temel analiz ve fonksiyonel analiz konularından bazılarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, Riemann-Liouville kesirli hesap içeren sınır değer problemi için sabit nokta teoremleri kullanılarak pozitif çözümlerine bakılmıştır. Bununla birlikte bu teoremin geçerliliğini gösteren bir örnek sunulmuştur. Son bölümde ise yapılan bu çalışmalarda elde edilen bilgiler doğrultusunda ulaşılan sonuç sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis basically includes four chapters. In the first chapter, motivating problems are given and the problem that will be examined throughout the thesis is presented. In the second chapter, firstly the necessary concepts related to fractional calculus technique are introduced. Then, some of the basic calculus and functional analysis topics are presented. In the third chapter, it is proved that the Riemann-Liouville boundary value problem involving fractional calculus has at least one positive solution with the help of Guo-Krasnolselskii fixed point theorem and at least three positive solutions with the help of Leggett Williams fixed point theorem. An example is also presented to demonstrate the validity of this theorem. In the fourth section, the conclusion obtained in these studies is presented.