Sonsuz aralık üzerinde integral sınır koşullu lineer olmayan sınır değer probleminin pozitif çözümleri
Positive solutions of nonlinear boundary value problem with integral boundary conditions on an infinite interval
- Tez No: 371382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET AYKUT HAMAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Giriş bölümü dışında bu tez esas olarak dört bölümden oluşmaktadır. 2. Bölümde; tezin geri kalan kısmında kullanılacak olan temel tanım ve teoremlerin ifadeleri verilecektir. 3. Bölümde; [0,∞) yarı sonsuz aralığı üzerinde tanımlı integral sınır koşullu lineer olmayan sınır değer probleminin bir ve üç pozitif çözümünün varlığı Schauder ve Leggett-Williams sabit nokta teoremleri yardımıyla incelenmiştir. 4. Bölümde; yarı sonsuz aralık üzerinde tanımlı, lineer olmayan sınır değer problemi yarı sonsuz aralıktan reel eksene genişletilmiştir ve sınır değer probleminin çözümlerinin varlık sonuçları elde edilmiştir. Bu bölümde kullanılan temel araç Krasnoselskii sabit nokta teoremidir. 5. Bölümde; R üzerinde tanımlı integral sınır değer problemi daha genel bir Banach uzayında incelenmiştir ve en az bir çözümün varlığı“Kuratowski kompakt olmama ölçümü”kavramı ve Sadovskii sabit nokta teoremi kullanılarak Banach uzayında ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists essentially of four chapters except the introduction part. In chapter 2, the expressions of basic definitions and theorems which will be used in the rest of the thesis are given. In chapter 3, the existence of one positive solution and three positive solutions for the nonlinear boundary value problem with integral boundary conditions defined on [0, ∞) semi-infinite interval are investigated by means of the Shauder fixed point theorem and the Leggett-Williams fixed point theorem. In chapter 4, the nonlinear boundary value problem defined on a semi-infinite interval is expanded from a semi-infinite interval to the real axis and the existence results of solutions for the boundary value problem are obtained. The main tool used in this chapter is the Krasnoselskii's fixed point theorem. In chapter 5, the integral boundary value problem defined on R is investigated in the more general Banach space and the existence of at least one solution is proved in a Banach space by using the concept of“Kuratowski measure of noncompactness”and the Sadovskii fixed point theorem.