Yunus çiklit (Cyrtocara moorii Boulenger, 1902) balıklarını erkek bal arısı larvası (apilarnil) ile beslemenin yumurta verimi ve larval gelişime etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of feeding dolphin cichlid (Crytocara moorii Boulenger, 1902) fish with drone larva (apilarnil) on egg production and larval development
  1. Tez No: 843929
  2. Yazar: MUKADDES MARAL BEŞLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada yunus çiklit balıklarının (Cyrtocara moorii Boulenger, 1902) erkek bal arısı larvası (apilarnil) ile beslenmesinin yumurta verimi ve larval gelişim üzerine etkileri araştırılmıştır. İki aşamalı olarak planlanan araştırmada; birinci aşama 1 ay, ikinci aşama ise 2 ay sürmüştür. Araştırmanın birinci aşaması biri kontrol grubu olmak üzere toplam 4 grupta üç tekerrürlü olarak tasarlanmıştır (KD=kontrol dişi, KE= kontrol erkek, AD=apilarnil dişi, AE=apilarnil erkek). Dişi ve erkek balıklar akvaryumlara ayrı ayrı yerleştirilmiştir. KD ve KE grubu günde üç kez kuru pelet yemle, AD ve AE grupları da iki öğün kuru yemin yanında üçüncü öğün olarak apilarnil ile beslenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında gruplardaki balıklar farklı kombinasyonlarda bir araya getirilmiştir (KD+KE, KD+AE, AD+KE, AD+AE). İkinci aşama süresince tüm gruplar sadece kuru yem ile beslenmiştir. Araştırmanın sonucunda; yaşama oranı bakımından hem dişi hem erkek apilarnil ile beslenen grubun (AD+AE), diğer gruplardan daha yüksek yaşama oranına sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca erkek arı larvası ile beslenen yunus çiklit yumurta ve larvalarında yaşama gücü en düşük %91.67 oranı ile KD+KE grubunda gözlenirken, diğer gruplarda yaşama gücü %100 oranında gerçekleşmiştir. Denemede yumurta ve larvalarda yaşama oranını apilarnilin pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Denemenin sonunda toplam canlı sayıları incelendiğinde ilk sırada KD+AE grubunun (131) yer aldığı, onu sırasıyla AD+KE (125), AD+AE (111) ve KD+KE (88) gruplarının izlediği tespit edilmiş olup, özellikle erkek arı larvası ile beslenen erkek yunus çiklit balıklarında, apilarnilin üreme kapasitesini pozitif yönde etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study shows the effects of feeding dolphin cichlid fish (Cyrtocara moorii Boulenger, 1902) with drone larvae (apilarnil) on egg production and larval development were investigated. The study was planned in two stages; the first stage lasted one month, and the second stage lasted two months. The first stage of the study was designed as three replications in 4 groups, one of which was the control group (CF=control female, CM=control male, AF=apilarnil female, AM=apilarnil male). Female and male fish are placed in aquariums separately. The CF and CM groups were fed with dry pellets three times a day, and the AF and AM groups were fed with apilarnil as the third meal in addition to two meals of dry feed. In the second stage of the study, the fish in the groups were brought together in different combinations (CF+CM, CF+AM, AF+CM, AF+AM). During the second stage, all groups were fed only dry food. As a result of the research, it was determined that the group fed with both female and male apilarnil (AF+AM) had a higher survival rate than the other groups. In addition, dolphin cichlid eggs and larvae fed with drone larvae had the lowest survival rate of 91.67% in the CF+CM group, while the survival rate was 100% in other groups. In the experiment, it was seen that apilarnil affected the survival rate of eggs and larvae positively. When the total number of living things was examined at the end of the experiment, it was determined that the CF+AM group (131) took the first place, followed by the AF+CM (125), AD+AE (111) and CF+CM (88) groups. It has been observed that apilarnil positively affects the reproductive capacity of male dolphin cichlid fish fed with especially drone larvae.