COVID-19 pandemisi sürecinde ergenlerin depresyon, anksiyete ve umutsuzluk düzeylerinin belirlenmesi
Determination of depression, anxiety and hopelessness levels of adolescents during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 844128
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU DUYAN ÇAMURDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
COVID-19 pandemisi dünya çapında yayılan bulaşıcı bir hastalık olarak birçok sosyal, ekonomik ve psikolojik zorlukları beraberinde getirmiştir. Bu süreçte ergenler, pandeminin getirdiği belirsizlikler, sosyal izolasyon, okullarını uzaktan eğitimle sürdürmek zorunda kalma gibi durumlara, akranlarıyla ve aileleri ile görüşememe gibi uzun süreli sosyal mesafe kısıtlamalarına maruz kalmışlardır. Bu durum ergenlerin anksiyete, depresyon ve umutsuzluk düzeylerini artırmıştır. Bu çalışmanın amacı, COVID-19 pandemisinin 'normalleşme dönemi' olarak kabul edilen zaman diliminde ergenlerin depresyon, anksiyete ve umutsuzluk düzeylerinin belirlenmesi ve bu psikolojik durumlarla ilgili olabilecek faktörlerin incelenmesidir. Çalışma 2021-2022 Öğretim yılında Dönem 1'e devam eden Tıp Fakültesi öğrencilerine yüz yüze anket şeklinde uygulanmıştır. Katılımcılara Koronavirüs ile ilgili Genel Anket, Otomatik Düşünceler Ölçeği (ODÖ), Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) ve Beck Depresyon Envanteri (BDE) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic was a global infectious disease that caused a wide range of social, economic and psychological difficulties. Adolescents were particularly affected by the uncertainty of the pandemic, social isolation, distance learning and prolonged restricted social interaction with peers and family. These circumstances increased anxiety, depression and hopelessness among adolescents. The objective of this research is to identify the levels of depression, anxiety and hopelessness experienced by adolescents during the phase defined as the 'normalization period' of the COVID-19 pandemic, and to explore the variables which may be linked to these psychological conditions. A survey was conducted in-person to Faculty of Medicine students enrolled in Term 1 during the academic year 2021-2022. Participants completed the General Coronavirus Questionnaire, the Automatic Thoughts Scale (ATS), the Coronavirus Anxiety Scale (CAS), the Beck Hopelessness Scale (BHS) and the Beck Depression Inventory (BDI).