Batman ilinde yayılış gösteren çizgili sırtlanlar (Hyaena hyaena Linnaeus, 1758) üzerine araştırmalar
Researches on striped hyenas (Hyaena hyaena (Linnaeus, 1758)) distributed in Batman province
- Tez No: 844151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN YÜRÜMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Hyaenidae familyası yeryüzünde sadece 4 türle (Crocuta crocuta, Proteles cristata Hyaena brunnea ve Hyaena hyaena) temsil edilmektedir. Ülkemizde ise sadece çizgili sırtlan (H. hyaena) yayılış göstermektedir. 2020-2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu çalışmada Batman ili sınırları içerisinde çizgili sırtlanın varlığının, yayılış alanının ve türe yönelik tehditlerin tespit edilmesi amacıyla doğrudan ve dolaylı gözlem çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Avcılar, çobanlar ve kırsal alanlarda yaşayan yöre insanları ile yapılan görüşmeler sonucunda belirlenen 104 lokasyonda düzenli aralıklarla doğrudan ve dolaylı gözlemler gerçekleştirilmiş ve dört mevsim süresince belirli periyotlarla bu lokasyonlara foto kapan bırakılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Batman ilinin 20 farklı lokalitesinde çizgili sırtlan varlığı tespit edilmiştir. Ülkemizde sayıları azalmakta olan çizgili sırtlanlar IUCN (Dünya Doğa ve Doğal Yaşamı Koruma Birliği)'ne göre küresel ölçekte Tehdite Yakın (NT) kategorisinde iken Akdeniz bölgesinde Hassas (VU) kategorisinde listelenmektedir. Ayrıca gözlemler süresince türe yönelik tehditler de belirlenerek koruma önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The family Hyaena is represented by 4 species (Crocuta crocuta, Proteles cristata, Hyaena brunnea, and Hyaena hyaena) on Earth. Only the striped hyena (H. hyaena) is distributed in Turkey. In this study, direct and indirect observation studies were carried out to determine the existence, distribution area, and threats of the striped hyena in Batman province on 2020-2023. Direct and indirect observations were made in regular intervals at 104 locations determined as a result of interviews with hunters, shepherds, and local people living in rural areas, and camera traps were placed at these locations at regular periods during four seasons. As a result of the study, the presence of the striped hyena was determined in 20 different localities of Batman province. The striped hyenas are listed in the Near Threatened (NT) category on a global scale, while they are listed in the Vulnerable (VU) category in the Mediterranean region, according to the IUCN (World Union for Conservation of Nature and Wildlife) whose numbers are declining in our country. In addition, threats to the striped hyenas were determined during the observations, and conservation recommendations were presented.