Arazi toplulaştırma projelerinin karbon ayak izine etkisi Konya Altınekin örneği
Effect of land consolidation projects on carbon footprint the case of Konya Altınekin
- Tez No: 844168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tarım, iklim değişikliğinden hem etkilenen hemde iklim değişikliğine neden olan önemli bir sektördür. Gelişen teknolojiye bağlı olarak tarımsal mekanizasyonun yaygınlaşması enerji kullanımı ve yakıt tüketiminde artışa neden olmaktadır. Bu artış, CO2 ve diğer sera gazlarının atmosfere salınımını artırarak iklim değişikliğine yol açmaktadır. Traktörler, biçerdöverler ve diğer mekanizasyon ekipmanları fosil yakıtlarla çalıştığı için, bu ekipmanlar CO2 emisyonlarının salınımını artırmaktadır. Uygulanabilir ve etkili bir arazi yönetim politikası ile CO2 emisyon salınımları azaltılabilir. Bir arazi yönetim şekli olan Arazi Toplulaştırma (AT) projeleri de CO2 emisyonlarının azaltılması için kullanılabilecek önemli bir araçtır. Bu bağlamda AT projeleri sonucunda, işletme başına düşen parsel sayısı ve ortalama parsel büyüklüğü artar, parsel şekilleri ve büyüklükleri tarımsal mekanizasyona uygun hale gelir. Bu projeler aynı zamanda yol ağını değiştirirken işletme ve parsel arasındaki mesafeyi azaltmaktadır. Bu faktörler, yakıt tüketimini azaltarak ve CO2 emisyonlarını düşürerek sürdürülebilir bir tarım sistemi oluşturulmasını desteklemektedir. Bu tez çalışmasında arazi toplulaştırma projelerinin karbon ayak izine etkisi araştırılmıştır. Karbon ayak izi CO2 emisyon değerlerinin bir göstergesidir ve CO2 emisyonlarının azaltımı konusunda yol gösterici olmaktadır. Bu kapsamda tahıl ambarı olarak nitelendirilen Konya ili Altınekin ilçesinde bulunan Akçaşar Mahallesi, Borukkuyu Mahallesi ve Yenikuyu Mahallesi'nde yol ağına dayalı olarak hesaplamalar yapılmıştır. AT öncesi ve sonrası işletme merkezi-parsel arasındaki mesafeler ve yakıt tüketim miktarları tüm işletmeler için hesaplanmıştır. Hesaplanan yakıt tüketim miktarı kullanılarak Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC, The Intergovernmental Panel on Climate Change) metodolojilerinden Tier 1 yöntemi ile karbon emisyon değerleri ve ikinci bir yöntemle karbon eşdeğeri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre CO2 salınım miktarında Akçaşar Mahallesi'nde %32, Borukkuyu Mahallesi'nde %25 ve Yenikuyu Mahallesi'nde %30 oranında azalma olduğu görülmüştür. Karbon eşdeğerlerinde ise Akçaşar Mahallesi'nde 940,57 kg CO2'lık, Borukkuyu Mahallesi'nde 129,64 kg CO2'lık ve Yenikuyu Mahallesi'nde 691,75 kg CO2'lık azalma olmuştur. Sonuç olarak bu çalışma ile AT projelerinin karbon ayak izini azalttığı, ekolojiye olumlu katkı yaptığı ve sürdürülebilir tarım sistemini desteklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Agriculture is a significant sector that is both affected by and contributes to climate change. The widespread adoption of agricultural mechanization, driven by advancing technology, leads to increased energy usage and fuel consumption. This increase contributes to the emission of CO2 and other greenhouse gases into the atmosphere, thereby causing climate change. Since tractors, combines, and other mechanization equipment operate on fossil fuels, these machines contribute to the increase in CO2 emissions. CO2 emissions can be reduced with a viable and effective land management policy. Land Consolidation (LC) projects, a form of land management, are also an important tool that can be used to reduce CO2 emissions. In this context, as a result of LC projects, the number of parcels per enterprise, and average parcel size increases, parcel shapes, and sizes become suitable for agricultural mechanization. These projects also reduce the distance between the enterprise and the land while changing the road network. These factors support the creation of a sustainable agricultural system by reducing the fuel consumption and lowering CO2 emissions. In this thesis, the effect of land consolidation projects on carbon footprint is investigated. The carbon footprint is an indicator of CO2 emissions and provides guidance for the reduction of CO2 emissions. In this context, calculations were conducted utilizing the road network in Akçaşar, Borukkuyu, and Yenikuyu neighborhoods located in the Altınekin District of Konya Province, which is considered as a granary. The distances and fuel consumption amounts between the enterprise center and land before and after AT were calculated for all enterprises. Using the calculated fuel consumption amount, carbon emission values were calculated using the Tier 1 method from The Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) methodologies, and carbon equivalence was calculated using the second method. The study's findings reveal that the amount of CO2 emissions reduced by 32% in the Akçaşar Neighborhood, 25% in the Borukkuyu Neighborhood, and 30% in the Yenikuyu Neighborhood. In terms of carbon equivalents, there was a reduction of 940,57 kg CO2 in Akçaşar Neighborhood, 129,64 kg CO2 in Borukkuyu Neighborhood, and 691,75 kg CO2 in Yenikuyu Neighborhood. As a result, this study shows that LC projects reduce the carbon footprint, contribute positively to ecology, and support sustainable agriculture systems.