Arapça yayın yapan uluslararası televizyon kanalları: TRT Arapça örneği
Arabic-language international television broadcasting: Anexamination of TRT Arabic
  1. Tez No: 844169
  2. Yazar: NOUR A.A. ALDALOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENEM AYŞE DURUEL ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya, Kültür ve Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışma, Arapça yayın yapan uluslararası televizyon kanallarının“yumuşak güç”perspektifinden stratejik önemini titizlikle incelemektedir. Özellikle TRT Arapça kanalının, Türkiye'nin Arap dünyasıyla iletişim stratejilerinde nasıl bir rol üstlendiği üzerinde durmaktadır. Ancak analizler ışığında bu kanalın Arap toplulukları üzerindeki etkisinin beklenenden daha sınırlı olduğu gözlemlenmektedir. Çalışmanın temel odak noktası bu sınırlı etkinin altında yatan sebep ve dinamikleri aydınlatma çabasıdır. Bununla beraber TRT Arapça'nın etkinliğini ve bölgesel etkisini nasıl artırabileceğine dair stratejik öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, Arap izleyicilerin kanala dair algıları, beklentileri ve eleştirileri üzerine kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır. Araştırmanın metodolojik yapısı hem nicel hem de nitel araştırma yöntemlerini içermektedir. Kanalda çalışanlarla yapılan mülakatlar, kanalın iç dinamikleri ve stratejik hedefleri hakkında bilgiler sunmaktadır. Yayın içeriklerine yönelik detaylı bir içerik analizi, kanalın sunmuş olduğu içerik kalitesi ve çeşitliliğine dair kritik bilgilere yer verilmiştir. Bunun yanı sıra, izleyici kitlesi üzerinde gerçekleştirilen anket çalışması, hedef kitle analizini ve izleyici memnuniyetini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, TRT Arapça'nın bölgesel anlamda“yumuşak güç”aracı olarak önemli bir potansiyele sahip olduğunu, ancak bu potansiyelin tam anlamıyla harekete geçirilmediğini göstermektedir. Kanalın karşılaştığı operasyonel ve stratejik zorluklar, etkin bir bölgesel yayıncı olma yolunda ciddi engeller oluşturmaktadır ve bu engellerin aşılmasına yönelik stratejik bir rehberlik sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research meticulously examines the strategic significance of international television channels broadcasting in Arabic from the perspective of“soft power.”Specifically, it highlights the role of TRT Arabic in Turkey's communication strategies with the Arab world. However, analyses indicate that the channel's impact on Arab communities is more limited than anticipated. The primary focus of the study is to elucidate the underlying reasons and dynamics for this constrained influence. Additionally, the research aims to develop strategic recommendations on how TRT Arabic can enhance its effectiveness and regional influence. In this context, a comprehensive assessment has been conducted regarding the perceptions, expectations, and critiques of Arab viewers towards the channel. The methodological framework of the research incorporates both quantitative and qualitative research methods. In-depth interviews with professionals working at the channel provide insights into its internal dynamics and strategic objectives. A thorough content analysis of the broadcasts offers critical information regarding the quality and diversity of the content presented by the channel. Furthermore, a survey conducted among the viewer base reveals audience analysis and viewer satisfaction. The findings suggest that while TRT Arabic holds significant potential as a regional“soft power”tool, this potential is not fully activated. The operational and strategic challenges faced by the channel pose serious obstacles on its path to becoming an effective regional broadcaster, necessitating strategic guidance to overcome these barriers.