Tekil ve çoğul gebeliklerde anne beslenmesinin kan parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of maternal nutrition on blood parameters in singleton and multiple pregnancies
- Tez No: 844339
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma kapsamında tekil ve çoğul gebeliklerde anne beslenmesi incelenmiştir. Tekil ve çoğul gebeliklerde anne beslenmesinin kan parametresi üzerindeki etkisini saptamak amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Çalışmaya öözel bir tüp bebek başvuran 29 hafta ve üzeri gönüllü tekil ve çoğul gebe kadınlar dahil edilmiştir. Özel tüp bebek merkezine başvuran ve gönüllü olarak katılmayı kabul eden 24 gebeye araştırmacı tarafından yüz yüze anket formu doldurulmuştur. Anket formu demografik özellikler, antropometrik ölçümler, sağlık öyküsü, gebeliğe ilişkin sorular, alkol ve sigara tüketim durumu, fiziksel aktivite ve besin tüketim kaydından oluşmaktadır. Katılımcıların gebelik öncesinden doğum sonuna kadar olan tüm kan parametreleri de çalışmaya dahil edilmiştir. Gebelik öncesi ağırlık ile 1.trimesterdeki vücut ağırlıkları beyana dayalı alınmış olup 2. ve 3. trimester sonundaki vücut ağırlıkları araştırmacı tarafından ölçülerek çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan gebelerin tamamında 1.trimesterdeki vücut ağırlığı artışları 2. ve 3.trimesterdeki artışa göre daha düşük olup en fazla artış 3.
Özet (Çeviri)
In this study, maternal nutrition was investigated in singleton and multiple pregnancies. It was planned and conducted to determine the effect of maternal nutrition on blood parameters in single and multiple pregnancies. Volunteer single and multiple pregnant women who were 29 weeks and older and applied to special IVF center were included in the study. A face-to-face questionnaire was filled by the researcher to 24 pregnant women who applied to IVF center and agreed to participate voluntarily. The questionnaire consists of demographic characteristics, anthropometric measurements, health history, questions about pregnancy, alcohol and cigarette consumption status, physical activity and food consumption record. All blood parameters of the participants from pre-pregnancy to the end of birth were also included in the study. Pre-pregnancy weight and body weights in the 1st trimester were taken based on the declaration, and body weights at the end of the 2nd and 3rd trimesters were measured by the researcher and included in the study.