Serebral palsili çocuklarda gövde pozisyon duyusunun, gövde kontrolünün ve fonksiyonel bağımsızlığın değerlendirilmesi
Evaluation of trunk position sense, trunk control and functional independence in children with cerebral palsy
- Tez No: 844341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVİN BALKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, spastik tip unilateral ve bilateral serebral palsili (SP) çocuklarda gövde pozisyon duyusu (GPD) ile tespit edilen gövde propriosepsiyonu arasında fark olup olmadığını belirleme ve GPD'nin gövde kontrolü ve fonksiyonel bağımsızlık düzeyi ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya yaşları 6-12 yaş arasında 36 kız 42 erkek ve kaba motor fonksiyon sınıflandırma sistemine (KMFSS) göre seviyeleri I-IV arasında değişen toplam 78 spastik tip SP'li çocuk dâhil edilmiştir. Çalışmadaki SP'li çocukların GPD'si, Acumar Dijital İnklinometre cihazı ile, gövde kontrolü Gövde Etkilenim Ölçeği (GEÖ) ile, fonksiyonel bağımsızlık düzeyi Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (WeeFIM) ile ve spastisite düzeyi Modifiye Ashworth Skalası (MAS) kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine whether there is a difference between trunk proprioception determined by trunk position sense (TPS) in children with spastic unilateral and bilateral cerebral palsy (CP) and to evaluate the relationship between TPS and trunk control and functional independence level. A total of 78 children with spastic type CP, 36 girls and 42 boys, aged between 6 and 12 years and ranging from I-IV according to the Gross Motor Function Classification System (GMFCS), were included in the study. The TPS of the children with CP in the study was assessed using the Acumar Digital Inclinometer, trunk control was assessed using the Trunk Affect Scale (TIS), functional independence was assessed using the Pediatric Functional Independence Scale (WeeFIM) and spasticity was assessed using the Modified Ashworth Scale (MAS).