Cumhuriyet dönemi Türk düşünürlerin teknoloji kavramına bakışı ve bu bakışın eğitim sistemine yansıması
The views of Turkish thinkers of the Republican era on the concept of technology and its reflection on the education system
- Tez No: 844342
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HALUK ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Tarihî süreçte insanlığa farklı bir gelişim imkânı sunan teknolojinin insanlık için ne anlama geldiği önemlidir. Bazen bilimle, bazen zanaatla, bazen de kendi başına yeni yollar, yeni imkânlar yaratabilen teknoloji, her zaman güçlü bir etkiye sahip olmuştur. Aydın Sayılı'nın ifadesine göre teknoloji, toplumsal değişimlerin yanı sıra insan zihniyetleri üzerinde dolaylı bir etkiye sahiptir. Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte, insanların iletişim, düşünce tarzı, davranış şekilleri ve dünya görüşleri de değişime uğramaktadır. Özellikle küresel olarak yayılan etkileri nedeniyle teknoloji konusu filozoflar, sosyologlar ve diğer bilim insanlarının dikkatini çeken bir alan haline gelmiştir. Her yüzyıl, ihtiyaçlarına uygun teknoloji ve bilimsel gelişmelerin etkisiyle çeşitli teknolojilere şahit olmuştur. Bu teknolojiler genellikle sorgusuzca kabul edilmiştir. Ancak, teknoloji yalnızca araç ve makinelerle sınırlı değil; aynı zamanda daha geniş bir kapsamı ifade etmektedir. Bilim ve teknolojinin ilerlemesinde kültürel etmenler önemli olduğu gibi eğitim faktörü de oldukça önemlidir. Fuat Sezgin'in ifadesi ile bilim ve teknoloji tesadüf olarak ya da birbirinden bağımsız süreçlerle ortaya çıkmamaktadır. Ona göre küçük kaynaklardan çıkan bir nehir gibi yavaş yavaş çoğalmakta sonra hızla akıp genişlemektedir. Bilim ve teknolojiler farklı insanlar ve farklı kültür dünyalarından geçerek gelişmiş ve bütün insanların ortak tarihi olmuştur. Bu açıdan çalışmada literatüre dayalı teknoloji felsefesi ve Türk düşünürlerinin teknolojiye dair felsefelerini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak felsefi bakışın teknoloji alanında ortaya koymuş olduğu düşünceler önemli bulunmuştur. Önemli Türk düşünürlerinin teknolojiye dair görüşlerinin ne olduğu merak edilmiş, Türk eğitim sisteminin değişen koşullara uyum sağlamada teknolojiye dair felsefesinin varlığı ve Türk düşünürlerinin fikri katkısının olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmada, Cumhuriyet öncesi ve sonrası Türk-İslam medeniyetinin bilim ve teknolojiye katkılarını inceleyen Fuat Sezgin ve Aydın Sayılı seçilmiştir. Daha çağdaş, felsefi bir bakış açısıyla konuya yaklaşan Nermi Uygur seçilen diğer düşünürlerdendir. Veriler toplanırken teknolojinin bilimle ilişkisi, genel teknoloji felsefi literatürü, düşünürlerin eserlerinin incelenmesi, MEB ve Türkiye'nin bilim-teknolojiye dair toplantı tutanaklarına başvurulmuştur. Araştırma kapsamında ulaşılan bilgiler doğrultusunda Fuat Sezgin ve Aydın Sayılı'nın teknolojinin önemi, ulusal ve tarihî gelişiminde hemfikir olduğu kanaati oluşmuştur. Fuat Sezgin'de transfer edilmiş bilim ve teknolojinin eğitim sistemi yoluyla doğru öğrenilmesi, yaratıcı fikirler ve yeni teknolojiler geliştirecek program ve ortamların hazırlanması gerektiği sonucuna ulaşılırken, Aydın Sayılı'da uygarlığın ve teknolojinin gelişmesi için bilim temelli eğitimin önemine rastlanır. Eğitimde sadece teknoloji geliştirmeyi sağlayacak kazanımların verilmesinin eksik olacağı ise Nermi Uygur'un“vicdani teknoloji”olarak tanımlanabilen, teknoloji ile ilişkiler ve bunalımların çözümünde amacın insan ve değerlerine saygı göstermek olduğunu yansıtan kültürel bakışına ulaşılır. Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin devlet politikaları içerisinde yer aldığı ancak yapılan bilim ve teknoloji amaçlı toplantılarda Ar-Ge çalışmaları, üniversiteler ve sanayi iş birliği ile ilgili ekonomik ve uluslararası konulara temas edilirken, teknolojinin bilimsel gelişme ile birlikte insan ve çevre varlığındaki etkisinin çok az değerlendirildiği görülmüştür. Düşünürlerin kaynaklarına dayalı inceleme sonucunda, bilim ve teknoloji tarihine ilişkin yeterli bilginin eğitim programlarında yer almasıyla gelecek nesillerin özgüvenini artırmanın yanı sıra teknolojinin amacı, önemi ve geliştirilme kültürünü daha iyi anlamalarına ve benimsemelerine katkı sağlayabileceği tespiti yapılmıştır. Bulgular evrensel teknoloji felsefeleri ile düşünürlerin teknoloji felsefeleri ve eğitim sistemi politikalarına ilişkin alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology which has provided humanity with a different development opportunity throughout the historical process, is of great importance in terms of what it means for humanity. Technology which can create new ways and new possibilities sometimes with science, sometimes with crafts, and sometimes on its own, has always had a powerful impact. According to Aydın Sayılı, technology, in addition to driving societal changes, also indirectly affects the human mindset. With the rapid advancement of technology, people's modes of communication, thought patterns, behaviors, and worldviews are constantly evolving. Due to its global ramifications, technology has become a focal point for philosophers, sociologists, and other scholars. Each century has observed the emergence of various technologies in response to its needs, influenced by the impact of technology and scientific advancements. These technologies are commonly accepted without much scrutiny. However, it's crucial to note that technology extends beyond mere tools and machinery; it encompasses a broader spectrum. The importance of cultural factors in the progress of science and technology is as significant as the role of the education factor. According to Fuat Sezgin, science and technology do not emerge by chance or as independent processes. In his view, they gradually multiply, much like a river originating from small sources, then flow rapidly and expand. Sciences and technologies have developed by traversing different individuals and diverse cultural worlds, becoming the shared history of all humanity. From this perspective, the study aims to examine philosophy of technology based on the literature and the philosophies of Turkish thinkers regarding technology. In pursuit of this objective, the philosophical ideas presented within the realm of technology have been considered significant. Research has sought to discover the views of prominent Turkish thinkers on technology, investigate whether the Turkish education system has a philosophy concerning technology to adapt to changing conditions, and assess whether Turkish thinkers have made intellectual contributions to this field. In this study Fuat Sezgin and Aydın Sayılı who examined the contributions of preand post-Republic Turkish-Islamic civilization to science and technology, were selected. Nermi Uygur, who approaches the subject with a more contemporary and philosophical perspective, is another thinker chosen for the study. When collecting data, the relationship between technology and science, the general philosophical literature on technology, an analysis of the thinkers' works, and the minutes of meetings related to science and technology in the Ministry of National Education (MEB) and Turkey were consulted The research findings suggest that Fuat Sezgin and Aydın Sayılı were in agreement regarding the significance of technology in historical and national development. While it is concluded in Fuat Sezgin that the transferred science and technology should be learned correctly through the education system and that programs and environments which will develop creative ideas and new technologies should be prepared, in Aydın Sayılı the importance of science-based education for the development of civilization and technology is seen. Nermi Uygur's cultural perspective, described as“conscience technology,”suggests that education should go beyond merely imparting the skills to develop technology and focus on respecting human values and ethics in resolving relationships and dilemmas related to technology. The research indicates that scientific and technological developments are part of state policies. However during science and technology-related meetings, discussions often focus on economic and international matters, while the impact of technology on human existence and the environment is rarely considered. Based on an examination of thinkers' sources it has been determined that incorporating adequate knowledge about the history of science and technology into educational programs can increase the self-confidence of future generations. Furthermore it can contribute to their better understanding and embracing of the purpose, significance, and culture of technology. The findings were discussed within the framework of the literature on universal technology philosophies, thinkers' technology philosophies and education system policies.