Social Hierarchy and the Carnivalesque in Early Modern English Comedy: William Shakespeare's A Midsummer Night's Dream, Thomas Dekker's The Shoemaker's Holiday and Ben Jonson's Bartholomew Fair
Erken modern İngiliz komedisinde sosyal hiyerarşi ve karnavalesk: William Shakespeare'in Bir Yaz Gecesi Rüyası, Thomas Dekker'ın The Shoemaker's Holiday ve Ben Jonson'un Bartholomew Fair adlı oyunları
- Tez No: 844350
- Danışmanlar: PROF. DR. SILA ŞENLEN GÜVENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Rönesans döneminde, İngiliz toplumu ekonomik, sosyal, politik ve kültürel alanlarda hızlı bir büyümeye tanık oldu ve bu durum dönemin sosyal yapısına da yansımıştır. Bu çalışmanın amacı, Rönesans dönemi İngiltere'deki sosyal değişim ve hareketliliğin Rönesans İngiliz tiyatrosuna ait üç farklı komedide, Mikhail Bakhtin'in karnavalesk kuramı ışığında incelemektir. . Bu bağlamda, bir romantik komedi olan William Shakespeare'in Bir Yaz Gecesi Rüyası'nın (A Midsummer Night's Dream,1595 veya 1596) , şehir komedisi örneği Thomas Dekker'in Ayakkabıcının Tatili'nin (The Shoemaker's Holiday,1599) ve hiciv komedisi Ben Jonson'un Bartholomew Panayırı (Bartholomew Fair,1614) ele alınacaktır. Bu oyunlarda, karnavaleskin toplumsal hiyerarşinin sınırlarını geçici olarak bulanıklaştırarak toplumsal değişime nasıl yol açmaktadır. Bu amaçla, ilk bölümde Rönesans Dönemi İngiltere'deki sosyal tarihe, sosyoekonomik durum, sosyal hiyerarşi ve sosyal hareketliliğin izini sürülmekle beraber Bakhtin'in karnavalesk ve n Marksizm ve Max Weber'in toplumsal eylem gibi edebi kuramlarıele alınmaktadır.. Takip eden üç bölüm ise, farklı festivallerle ilintili üç farklı komedi eserine bakılmaktadır. Bir Yaz Gecesi Rüyası'nda (A Midsummer Night's Dream), 1 Mayıs (May Day), Yaz Ortası (Midsummer) ve Aziz Sevgililer Günü (St. Valentine's Day) olmak üzere üç festivalin özelliklerini barındırmakta ve ortaya çıkan büyüleyici dünyada sosyal sınırlar ve normlar geçici olarak ortadan bir nebze de olsa kalkarak gerçek dünyada (Atinalılar) ve peri dünyasında (doğaüstü yaratıklar) ayrı sosyal hiyerarşik gruplara bölünmüş farklı sosyal sınıflardan karakterleri, oyunun rüya uzamı (orman) bir araya gelmesine olanak tanıyor... Bir Yaz Gecesi Rüyası, tiyatronun karmaşık sosyoekonomik yönlerini Rönesans dönemi İngiltere'nin gelişen piyasa ekonomisiyle yansıtan tiyatro prodüksiyonunun zanaatkar ve ticari yönleri arasındaki gerilimleri ortaya koyuyor. Ayakkabıcının Tatili'nde (The Shoemaker's Holiday) Dekker, oyunun sonunda ayakkabıcılar için bir tatil haline gelen Shrove Tuesday'i kutlamak için soylular, tüccarlar ve zanaatkarlar gibi farklı sınıflardan karakterleri bir araya getirir. Oyun, sosyal hiyerarşinin bu katı ayrımını sunmasına rağmen, Simon Eyre'in sosyal hareketlilik bağlamında sosyal sınıf atlaması bu düzenin akışkanlığını gösterir. Böylece oyun, sınıfsal hareketliliği ve toplumsal çatışmanın üstesinden gelme gücünü ön plana çıkarıyor. Ayakkabıcının Tatili, Simon Eyre'nin komünal alanını, erken modern İngiltere'nin ticari ekonomik sistemine bir yanıt olarak, ustalar ile çalışanları arasında ticari uyum içinde birbirlerini destekledikleri ideal bir ilişkiyi tasvir ederek sunuyor. Bartholomew Panayırı (Bartholomew Fair), kaotik atmosferiyle Aziz Bartholomew Panayır Günü'nün ilgi çekici bir resmi tasvir ediliyor. Jonson, başta soylular, yeni ortaya çıkan orta sınıf ve yasadışı yeraltı dünyasının bireyleri olmak üzere farklı sosyal sınıflardan karakterleri tasvir ediyor ve onları fuarcılar ve çalışanlar olarak sınıflandırıyor. Fuar alanı, fuar çalışanlarının yanı sıra tüm fuar katılımcılarını da bir araya getiren, ticarileşmiş yeni ekonominin bir resmini sunan karnavalesk bir alan oluşturuyor. Bartholomew Panayırı, İngiltere'nin erken modern kapitalist toplumunda her şeyin nasıl ticarileştirildiğini anlatıyor. Fuar, sokak sesleri ve fuar çalışanları ile fuar katılımcıları arasındaki etkileşimi tasvir eden ticari faaliyetlerin iç içe geçmesiyle, tüm sosyal sınıfların bir araya gelerek ürünlerini özgürce satmak için bir araya geldiği rekabetçi bir pazar haline geliyor.
Özet (Çeviri)
Early modern English society witnessed rapid growth in economic, social, political, and cultural fields, which also reflected on the social structure of the period. This study focuses on the social changes in different types of early modern English comedies reflecting social change and mobility in early modern England. It adopts Mikhail Bakhtin's carnivalesque theory to explore the carnivalesque in three different types of comedy that have been composed in the early modern period, namely romantic comedy represented by William Shakespeare's A Midsummer Night's Dream (1595 or 1596), city comedy represented by Thomas Dekker's The Shoemaker's Holiday (1599) and satirical comedy represented by Ben Jonson's Bartholomew Fair (1614). It attempts to show how the carnivalesque functions to blur temporarily the boundaries of social hierarchy, giving way to social change. As the carnivalesque breaks down the social order, it provides new perspective on the social classes. To this end, the first chapter, focusing on social history in early modern England and the theoretical background for this study, traces the socioeconomic state, social hierarchy and social mobility in early modern England as well as discussing Bakhtin's theory of the carnivalesque and other literary theories, namely Marxism and Max Weber's social action, dealing with class formations and class consciousness. The three chapters that follow trace the social hierarchy and the carnivalesque in three different types of early modern English comedy that are set at different festival occasions. In A Midsummer Night's Dream, three festivals, namely May Day, Midsummer and Saint Valentine's Day are intermingled to produce a fascinating picture of Shakespeare's festival world. Shakespeare depicts characters from different social classes who are divided into separate social hierarchical groups, in the real world (Athenians) and in the fairy world (supernatural creatures) who are brought together in the dream space of the play (the forest) in which the social boundaries and norms can be blurred temporarily. A Midsummer Night's Dream reveals the tensions between the artisanal and commercial sides of theatrical production reflecting the complex socioeconomic aspects of the theatre with the emerging market economy of early modern England. In The Shoemaker's Holiday, Dekker brings together characters from different classes –the nobility, merchants and artisans to celebrate Shrove Tuesday, which becomes a holiday for shoemakers by the end of the play. Despite presenting this strict division of social hierarchy, the play shows the fluidity of this order by representing Simon Eyre's upward mobility which is the keyword in uniting the classes harmoniously together in love. Thus, the play foregrounds social mobility and the power of communality to overcome social conflict. The Shoemaker's Holiday presents Simon Eyre's communal realm as a response to the commercial economic system of early modern England by depicting an ideal relationship between masters and their employees in which they support each other in commercial harmony. In Bartholomew Fair, an intriguing picture of St Bartholomew's Fair Day is depicted with its chaotic atmosphere. Jonson depicts characters from different social classes, mainly the nobility, the new emerging middle class, and individuals of the illegal underworld, classifying them as being fairgoers and fair-workers. The space of the fair forms a carnivalesque space which combines all the fairgoers besides the fair-workers, offering a picture of the commercialized new economy. Bartholomew Fair presents how in the early modern capitalist society of England everything is commercialized. The fair becomes a competitive marketplace where all social classes gather to sell their goods freely reflecting a market with its intermingling of street noises and commercial activities depicting the interactions between fair-workers and the fairgoers. The carnivalesque elements in the three comedies mentioned above, blur the social hierarchy through their festive atmosphere transgressing the established social order and reflecting the fluid nature of early modern English society.