Sporcularda kuru kupa terapisinin oksijen saturasyonu üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of dry cupping therapy on oxygen saturation in athletes
  1. Tez No: 844360
  2. Yazar: BETÜL BEYZA GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KIYICI, DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET SEVİNDİK AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırma sporcuların daha hızlı bir toparlanma süreci geçirebilmeleri için kuru kupa terapi uygulamasının oksijen satürasyonuna olan etkisini araştırmayı amaçlanmıştır. Yöntem:Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmaktadır. Araştırmaya aktif 20 kadın hentbolcu dahil edilmiştir. Araştırma grubu (10) ve kontrol grubu (10) olarak ikiye ayrılmıştır. (deneysel araştırma). Araştırma grubuna izokinetik cihazı (isomed 2000) ölçümünün ardından kuru kupa terapisi uygulanırken kontrol grubunda izokinetik cihazı sonrasında pasif dinlenme sağlanmıştır ve kuru kupa terapisi yapılmamıştır. Oksijen saturasyon ölçümleri; test öncesi, test esnası ve kuru kupa terapisi uygulamasında MOXY cihazı ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to investigate the effect of dry cupping therapy on oxygen saturation so that athletes can have a faster recovery process. Method: Quantitative research methods are used in the research. 20 active female handball players were included in the research. It was divided into two: research group (10) and control group (10) (experimental research). While dry cupping therapy was applied to the research group after isokinetic muscle strength measurement (Isomed 2000), passive rest was provided after the isokinetic muscle strength test in the control group and dry cupping therapy was not performed. Oxygen saturation measurements; It was measured with the MOXY device before the test, during the test and during dry cupping therapy application.