Trakya İlkeren ve Early Cardinal çeşitlerinde (Vitis vinifera L.) yapraktan farklı dozlarda potasyum ve magnezyum uygulamasının verim ve kalite özelliklerine etkisi
Effect of foliar application of different doses of potassium and magnesium on the yield and quality characteristics of Trakya Ilkeren and Early Cardinal grape varieties (Vitis vinifera L.)
  1. Tez No: 844396
  2. Yazar: SALEH ALOMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH TANGOLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Potasyum ve magnezyum besin elementleri asmalarda ve diğer bitkilerde verim ve kalite açısından önemli rol oynamaktadır. Araştırmada Early Cardinal ve Trakya İlkeren üzüm çeşitlerinin verim ve bazı kalite özellikleri üzerine, potasyum sülfat'ın %1, %2 ve %4; magnezyum sülfat 'ın, %0.5, %1 ve %2 dozlarınınn ayrı ayrı ve birlikte etkileri incelenmiştir. Gübreler çiçek öncesinde, tane tutumunda ve ben düşme başlangıcında olmak üzere yapraktan üç kez uygulanmıştır. Genel olarak en yüksek değerler; Trakya İlkeren'de verim ve salkım ağırlığı bakımından %2 MgSO4+%1 K2SO4, diğer salkım özelliklerinde ise %1 MgSO4+%2 K2SO4 uygulamasından alınmıştır. Early Cardinal'de %1 MgSO4+%2 K2SO4 uygulandığında verim ve çoğu salkım özelliklerinin iyileştiği sonucuna varılmıştır. Çalışmada %1 MgSO4+%2 K2SO4 uygulamasının diğer uygulamalarla kıyasla her iki çeşitte de çoğu tane özelliklerine etkisi daha fazla bulunmuştur. En yüksek Suda çözünebilir kuru madde oranı Trakya İlkeren'de %16.87, Early Cardinal'de ise %17.03 olarak (sırasıyla; %2 K2SO4 ve %2 MgSO4 + %1 K2SO4 uygulamalarında) tespit edilmiştir. Her iki çeşitte uygulamaların bitki besin elementleri üzerine etkisi önemli çıkmamıştır. Tane parlaklığı Trakya İlkeren'de %1 MgSO4+%1 K2SO4; Early Cardinal'de %1 MgSO4 uygulamalarında daha yüksek olarak saptanmıştır. Diğer renk özelliklerinin çoğu, Trakya İlkeren'de %2 MgSO4, Early Cardinal'de %0.5 MgSO4 uygulamalarında daha yüksek çıkmıştır. Sonuçta, çalışılan iki çeşitte de %2 MgSO4+%4 K2SO4 dışındaki uygulamaların farklı amaçlara yönelik olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Potassium and magnesium nutrients play an important role in yield and quality in vines and other plants. In the research, the effects of 1%, 2% and 4% of potassium sulfate, and 0.5%, 1% and 2% of magnesium sulfate, separately and together, on the yield and some quality characteristics of Early Cardinal and Trakya İlkeren grape varieties were examined. Fertilizers were applied three times: before flowering, at berry set and at the beginning of veraison as foliar. In general, the highest values of Trakya İlkeren were obtained from the application of 2% MgSO4 and 1% K2SO4 in terms of yield and cluster weight, and from the application of 1% MgSO4 + 2% K2SO4 in other cluster characteristics. It was concluded that when 1% MgSO4+2% K2SO4 was applied to Early Cardinal, yield and most cluster characteristics improved. In the study, it was found that 1% MgSO4 + 2% K2SO4 application had a greater effect on most berry properties in both varieties compared to other applications. The highest soluble solids ratio was determined as 16.87% in Trakya İlkeren and 17.03% in Early Cardinal (in 2% K2SO4 and 2% MgSO4+1% K2SO4 applications, respectively). The effect of the applications on plant nutrients was not significant in both varieties. Berry brightness was determined to be higher in 1% MgSO4+1% K2SO4 applications in Trakya İlkeren and 1% MgSO4 applications in Early Cardinal. Most of the other color characteristics were higher with 2% MgSO4 applications in Trakya İlkeren and 0.5% MgSO4 applications in Early Cardinal. As a result, it was concluded that applications other than 2% MgSO4 + 4% K2SO4 could be used for different purposes in both varieties studied.