Erkenci ve çekirdeksiz üzümlerin (vitis vinifera L.) embriyo kültürü yoluyla çoğaltılması üzerine araştırmalar
Studies on the propagation of seedless and early grape cultivars by embryo culture
- Tez No: 88130
- Danışmanlar: PROF. DR. H. İBRAHİM UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
oz ERKENCİ VE ÇEKİRDEKSİZ ÜZÜMLERİN (Vıtis vinifera L.) EMBRİYO KÜLTÜRÜ YOLUYLA ÇOĞALTILMASI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Ayşe YALÇIN Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Aralık 1998, 82 sayfa Araştırmada, çekirdeksiz üç üzüm çeşiti (Perlette, Yalova Çekirdeksizi ve Banş), üç erkenci çeşiti (Uslu, Early Cardinal ve Trakya İlkeren) ve bu iki grubun melezleri (Uslu x Perlette, Trakya İlkeren x Banş)' nin embriyolan, tam çiçeklenmeden 40, 50 ve 60. gün sonra övül embriyo kültürüne alınmışlardır. Övül ve embriyolar katı Cain (C), Nitsch ve Nitsch (NN) ve E20A besi ortamlannda kültüre alınmıştır. Embriyo çimlenme oranlan, çeşitlerin ömek alma zamanlanna ve kullanılan besi ortamlanna göre farklılıklar göstermiştir. En fazla embriyo çimlenme oranı, çekirdeksiz çeşitlerde tam çiçeklenmeden 40 gün sonra C ortamında kültüre alınan ovüllerden, erkenci çeşitlerde tam çiçeklenmeden 50 gün sonra E20A ortamında kültüre alınan ovüllerden, melezlerde ise C ve E20A ortamlanndan sağlanmıştır. Embriyo kültürü kullanarak, stenospermokarpik çekirdeksiz üzümlerin, erkenci üzümlerin ve bunlann melezlerinin embriyolanndan bitki eldesi mümkündür. ANAHTAR KELİMELER: Vitis vinifera L., in vitro embriyo kültürü, övül- embriyo kültürü, tohum, embriyo. JÜRİ: Prof. Dr. H. İbrahim UZUN (Danışman) Prof. Dr. İbrahim BAKITR Yrd. Doç. Dr. Naci ONUS
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDIES ON THE PROPAGATION OF SEEDLESS AND EARLY GRAPE CULTİVARS BY EMBRYO CULTURE Ayşe YALÇIN M. Sc. Thesis, Horticultural Department ADVISER: Prof. Dr. H. Ibrahim UZUN December 1998, 82 pages Embryos of three seedless grape cvs (Perlette, Yalova Çekirdeksizi and Bans) and/ or three early grape cvs (Uslu, Trakya İlkeren and Early Cardinal) and hybrids of these two types of grapes (Uslu x Perlette, Trakya ilkeren x Bans) were cultured in ovule either of 40, 50 and 60 days after blooming. Ovule and embryos were cultured in solid medium of Cain (C), Nitsch and Nitsch (NN) and E20A. Percentage of embryo germination was depended on the sampling date and the type of the medium. The highest embryo germination percentages were obtained at the sampling date of 50 and 60th days and cultured on NN and E20A medium for early cultivars or hybrids, and at the sampling date of 40th days and cultured on C medium for seedless cultivars. Embriyo culture could be a possible way to obtain plants from embryos in stenospermocarpic seedless grapes and/ or early grapes or their hybrids. KEYWORDS: Vitis vinifera L., in vitro embryo culture, in ovulo- embryo culture, seed, embryo. COMMITTEE: Prof. Dr. H. Ibrahim UZUN Prof. Dr. Ibrahim BAKTIR Assistant Prof. Dr. Naci ONUS