Ratlarda oluşturulan deneysel loperamidle uyarılmış kardiyak hasarda amlodipinin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of amlodipine on experimental loperamide-induced cardiac injury in rats
- Tez No: 844422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ENES DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Ratlarda; deneysel olarak loperamidle oluşturulan kardiyak toksisitede, amlodipinin koruyucu ve tedavi edici etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Toplam 43 adet Wistar Albino rat 5 gruba ayrıldı. Grup 1 (Kontrol)'e 10 gün boyunca 0,3mL serum fizyolojik orogastrik gavaj ile verildi. Kontrol grubu dışındakilere kardiyotoksisite oluşturmak için 6mg/kg/gün dozunda loperamid, 7 gün boyunca orogastrik gavaj ile verildi. Koruyucu olarak Grup 3 ve Grup 5'e loperamidle beraber amlodipin; 5mg/kg/gün dozunda ilk 7 gün boyunca verildi. Tedavi edici olarak Grup 4 ve Grup 5'e toksisite sonrası 3 gün aynı dozdan sadece amlodipin verildi. Çalışma sonunda serumda kardiyak troponin I (cTnI), süperoksit dismutaz (SOD), malondialdehit (MDA) ve katalaz (CAT) değerleri Elisa kitlerinde çalışıldı. Kalp dokusunun histolojik değerlendirmesi yapıldı. İki bağımsız grup Bağımsız Örneklem T Testi, ikiden fazla grup tek yönlü varyans analizi (Post Hoc: LSD, Bonferroni), normal dağılım göstermeyen gruplar Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis tek yönlü varyans analizi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to investigate the protective and therapeutic effects of amlodipine on cardiac toxicity induced experimentally with loperamide in rats. Materials and Methods: A total of 43 Wistar Albino rats were divided into 5 groups. In Group 1 (Control), 0.3 mL of saline solution was administered through an orogastric gavage for 10 days. Loperamide was administered at a dose of 6 mg/kg/day for 7 days via orogastric gavage to induce cardiotoxicity in groups other than the control group. As a protective measure, amlodipine was administered in combination with loperamide to Group 3 and Group 5 at a dose of 5 mg/kg/day for the first 7 days. As a therapeutic intervention, only amlodipine was administered to Group 4 and Group 5 at the same dose for 3 days following toxicity. At the end of the study, cardiac troponin I (cTnI), superoxide dismutase (SOD), malondialdehyde (MDA) and catalase (CAT) levels in the serum were analyzed using Elisa kits. Histological evaluation of the heart tissue was performed. Two independent groups were compared using Independent Samples T-Test, while more than two groups were analyzed using one way analysis of variance (Post Hoc: LSD, Bonferroni). Groups that did not show a normal distribution were compared using the Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis one way analysis of variance.