Mezradan turizm kentine doğru toplumsal değişim: Ayder Yaylası örneği
From hamlet towards the tourism center social change: The case of Ayder Plateau
- Tez No: 844470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, Rize ili Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Ayder'de yaşayan halkın sosyal ve kültürel değişimin yönelimini aktarmaktadr.1980 yılından sonra“turizm kenti”ilan edilen Ayder'de yaşayan yöre halkının, 1980'li yıllardan itibaren süregelen sosyal ve kültürel değişimlerine yönelik bakış açılarını konu almaktadır. Araştırmanın temeli,“Rize'nin Çamlıhemşin ilçe sınırları içerisinde yer alan Ayder'de, toplumsal değişim ne yönde gerçekleşmiştir ve halkın bu değişimi algılaması ne yönde olmaktadır?”sorusuna dayanmaktadır. Araştırma için hem nitel hem de nicel araştırmayı içeren karma yöntem araştırması kullanılması kararlaştırılmıştır. Her iki veri setinde elde edilen çıktıların analizini yaparak kıyaslayıp birleştirerek daha güçlü sonuçlar elde etmek planlanmıştır. Araştırma tekniklerinden nitelikli gözlem, görüşme ve anket uygulaması yapılmıştır. Veriler 2021-2022 yıllarında Ayder'de yaşayan ve yaşamış olan katılımcılar ile elde edilmiştir. Etnometodoloji çalışması yapılarak kültür ve ekonomi kategorilerinde 30 kişiyle yüz yüze görüşülmüştür ve 86 kişiye anket uygulanmıştır. Nitel analiz için toplanan veriler ile nicel araştırmadaki veriler karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Bunun sonucunda Ayder'deki değişimin olumsuz tarafının daha yoğun olduğu ve bu tür değişimin Ayder'in toplumsal yapısını bozduğu üzerine görüşlerin ağırlıklı olduğu ortaya çıkmıştır. Verilerin analizinde yaşa bağlı olarak anlamsal farklılık olduğu fark edilmiş ve sonuç bölümünde bu durum tartışılmıştır. Araştırma hem kültürel hem çevresel hem turizm hem de ekonomi çerçevesinde disiplinler arası bir yerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study conveys the orientation of social and cultural change of the people living in Ayder Plateau, located in Çamlıhemlin district of Rize province. It is aimed at the social and cultural changes of the local people living in Ayder Plateau, which was declared a“tourism city”after 1980. It's about perspective: The basis of the research is“In what direction has the social change occurred in Ayder Plateau, located within the borders of Çamlıhemşin district of Rize, and what is the perception of the public about this change?”It is based on the question. It was decided to use mixed methods research, including both qualitative and quantitative research, for the research. It is planned to obtain stronger results by analyzing, comparing and combining the outputs obtained in both data set: Qualified observation, interview and survey were used as research technique: The data was obtained by selecting people who lived in Ayder Plateau in 2021-2022. An ethnomethodology study was conducted, face-to-face interviews were conducted with 30 people in the categories of culture and economy, and a survey was administered to 86 people. As a result, it has been revealed that the negative side of the change in Ayder Plateau is more intense and that such changes disrupt the social structure of Ayder. In the analysis of the data, it was noticed that there was a semantic difference depending on age, and this was discussed in the results section. The research is interdisciplinary within the framework of both cultural, environmental, tourism and economics