Karaburun ve yöresinde nergislerde zararlı syrphidae (diptera) familyası türleri, önemlilerinin biyolojileri ve savaş yöntemleri üzerinde araştırmalar
Investigations on the species of family syrphidae with special reference to the biology,identification and control measures of important one which are harmful on narcissus in Karaburun (İzmir)
  1. Tez No: 10370
  2. Yazar: NÜKET AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESAT PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
- ÖZET İzmir ili Karaburun ilçesinde nergislerde zararlı Syrphidae (Diptera) familyası türleri, önemlilerinin biyolojileri ve savaş yöntemleri üzerinde araştırmaları amaçlıyan bu çalışma 19B6-19B9 yılları arasında yapılmıştır. Bu çalışmada Merodon egues (Fabricius) ve Eumerus narcissi Smith olmak üzere 2 tür tesbit edilmiş olup bunlardan birincisinin bölgede daha önemli olduğu belirlenmiştir. Çalışmada her iki türün morfolojik özellikleri tanıtılmış ve bunlara ait yayılış, konukçu ve doğal düşmanları verilerek, bunlar dan M. egues 'in biyolojisi üzerinde durulmuştur. Biyolojik çalışmalar doğada Mordoğan ve Bornova'da olmak üzere 2 yerde yürütülmüş, laboratuvar çalışmalarında ise 2G - 1 C ve 27 - 1DC ile % 6D-7D orantılı neme sahip klima odaları kullanılmış tır. Bu çalışmalarda doğada ve laboratuvarda çiftleşme ve yumurta bırakma durumları ile larva ve pupa dönemleri incelenmiş, ayrıca doğada kışlama, ergin çıkış zamanı, yılda verdiği döl sayısı araş tırılmış ve mücadele çalışmaları bu veriler üzerine oturtulmuştur. Yapılan çalışmalara göre, M. egues 'in kışı larva halinde ge çirdiği ve yılda 2 döl verdiği saptanmıştır. 1 döle ait ergin çı kışlarının yörede nisan sonu mayıs başı olduğu ve 32-39 gün sürdüğü, 2. döle ait ergin çıkışlarının ise eylül başı veya ortalarında oldu ğu, 33-38 gün devam ettiği saptanmıştır. Erginlerin çıkıştan 7-B saat sonra çiftleştiği ve 3-4 gün sonra bitkilerin kök boğazına yakın toprak içerisine yumurtalarını bıraktı ğı belirlenmiştir.. Saptanan bu biyolojik verilere göre zararlının mücadelesi ile ilgili gerekli çalışmalar yapılmış ve mücadelede kültürel önlemlerin yerinin büyük olduğu kanısına varılmıştır. Kimyasal mücadele ile il gili olarak yapılan çalışmalarda ise zararlının 1. dölüne karşı tar lada yeşil aksam ve toprak ilaçlamalarında Indosulfan 35 WP (1500 gr/dek) ve fiypermethrin 25 EM (80 ml/dek) ilaçlarının 15 gün ara ile-81- yapılan 3 uygulamasından olumlu sonuçlar alınmıştır. Sunun yanında sağanların söküm döneminde Dimethaate 40 L ve Oxydemeton-methyl 25 EC ilaçlarına soğanları bandırma yöntemi ve soğanların Methyl bromid gazı ile çadır altında fümige edilmesi yönteminden de olumlu sonuç lar elde edilmiştir. Ayrıca, M. egues'in Hymenoptera takımı Platygasteridae famil yasına bağlı bir pupa paraziti ile E. narcissi 'nin (Hymenoptera- Chalcididae) Dirhinus hesperidum Rassi adlı bir pupa paraziti bu lunmuştur.
Özet (Çeviri)
-82- SUMMARY INVESTIGATIONS DIM THE SPECIES DF FAMILY SYRPHIDAE WITH SPECIAL REFERENCE TD THE BIDLDGY, IDENTIFICATION AND CONTROL MEASURES OF IMPORTANT ONE WHICH ARE HARMFUL ON NARCISSUS IN KARABURUN (ÎZMİR) This study was considered to find Dut the species belonging to the family of Syrphidae (Diptera) which are harmful on Narcissus in Izmir (Karaburun) uithin the years af 1986-1989. The bidDgy and cc-ntrol measures of the most important species were also investigated. During the studies, two species namely Meradan eques (Fabricius) and Eumerus narcissi Smith were determined. The former species was found to be most important in the region. Although the morphological features of these two species were defined and their distribution, host plants and natural enemies were brought aut, the biological studies were conducted only an M. eques. Biological studies were carried out in two places, in Mordogan and in Bornova in the field conditions and at the temperatures of 20 - 1°C and 27 - 1°C and relative humidity of 60-70 % in laboratory. Mating and egg laying patterns, larval and pupal stages were reviewed both in field and laboratory conditions. In addition to, overwintering, first adult appearing of number of generation per year in the field conditions and control measurements were based on the data obtained as the results of these determinations. Studies showed that M. eques passed the winter as larval stage and produced two generations a year. Adult flights af the first generation happened at the end of april and at beginning of may and lasted 32-39 days. Adult flights of the second generation took place at the beginning or in the middle of September, and lasted 33-38 days. The adults mated within 7-8 hours after they had entered this stage. The mated females laid their eggs in the soil near the roots of the plants in 3-k days.-83- It was concluded that the data obtained from these studies showed that cultural precautions play an important role in the control of these pests. Studies carried out related to the chemical control of the M. eques shouied that three applications at 15 days intervals on the green parts of the plant by using Endosulf an 35 UP (1500 gr per decar) and Cypermethrin 25 EM (BO ml per decar) gave satisfactory result. In addition dipping the bulbs into Dimethoate 40 L and Oxydemeton-methyl 25 EC by the time pull up the bulbs and fumigation the bulbs with Methyl bromide under the tent in atmospheric conditions gave also satisfactory results. A species belonging to the family of Platygasteridae (Hymenoptera) uias determined as the pupal parasite of M. eques. Another pupal parasite, namely Dirhinus hesperidum Rdssİ (Hymenaptera-Chalcididae) was also found as the pupal parasite of E. narcissi.