Adölesan öncesi çocuklarda bütünleştirici egzersizlerin fiziksel performansa etkisi
The effect of integrating exercises on physical performance in pre-adolent children
  1. Tez No: 844540
  2. Yazar: EMİNE SELDA KIRDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sedanter yaşamın yaygınlaşması, yeterli düzeyde fiziksel aktivitelere katılımın olmaması ve teknolojik gelişmelerin yaygınlaşmasıyla kolaylaşan hayatımızda özellikle çocuklarda ki hareketsiz yaşamı tetiklemektedir. Uzman görüşlerin önerilerine göre 60 dakika (günde) fiziksel aktiviteye katılımın desteklenmesi gerektiği önerilmektedir. Bu çalışmanın amacı, adölesan öncesi çocuklarda bütünleştirici egzersizlerin performansa etkisini incelemektir. Çalışmaya adölesan öncesi 192 erkek ve kız öğrenci katılmıştır. Çalışmaya katılan öğrenciler Deney 1, Deney 2 ve Kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Deney 1 grubu 28 kız 31 erkek toplamda 59 öğrenci; yaş ortalamaları 9.120.41 yıl, boy ortalamaları 140.538.17 cm, kilo ortalamaları 38.2011.28 kg oluşturmaktadır. Deney 2 grubu 27 kız 34 erkek toplamda 61 öğrenci; yaş ortalamaları 9.020.34 yıl, boy ortalamaları 130.906.13 cm, kilo ortalamaları 37.058.30 kg oluşturmaktadır. Kontrol grubu 32 kız 40 erkek toplamda 72 öğrenci; yaş ortalamaları 9.060.40 yıl, boy ortalamaları 141.105.61 cm, kilo ortalamaları 37.408.65 kg oluşturmaktadır. Deney 1 grubu 10 haftalık oluşturulan RAMPAGE antrenman programını, Deney 2 grubu ise oluşturulan RAMPAGE protokolünü haftada 2 gün günde 60 dakika olacak şekilde uyguladı. Kontrol grubu ise sadece beden eğitimi derslerine katılım sağladı. Antrenmanlardan önce yaş, boy, kilo ve Eurofit test bataryası ile dinamik denge için Y denge testleri ölçümleri yapıldı. 10. haftanın sonunda aynı ölçümler tekrar alındı. Çıkan verilerin analizininde SPSS paket programı kullanıldı. Testler sonucunda elde edilen veriler Shapiro Wilkes W-testi sonuçlarına göre, verilerin normal dağılıma sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The spread of sedentary life, the lack of adequate participation in physical activities and the spread of technological developments trigger the sedentary life especially in children. It is the fact that participation in physical activity for 60 minutes (per day) is supported according to expert opinions. The aim of the study is to examine the effect of integrative exercises on performance in pre-adolescent children. A total of 192 pre-adolescent male and female students participated in the study. The students participating in the study were divided into three groups as Experiment 1, Experiment 2 and Control group. Experiment 1 group consisted of 59 students, 28 girls and 31 boys, with an average age of 9.12±0.41 years, an average height of 140.53±8.17 cm, and an average weight of 38.20±11.28 kg. Experiment 2 group consisted of 61 students (27 girls and 34 boys); mean age 9.02±0.34 years, mean height 130.90±6.13 cm, mean weight 37.05±8.30 kg. Control group consisted of 32 girls and 40 boys, total 72 students; mean age 9.06±0.40 years, mean height 141.10±5.61 cm, mean weight 37.40±8.65 kg. The children participating in the study were divided into 3 groups: Experiment 1 group for 60 minutes once a week, Experiment 2 group for 60 minutes a day, 2 days a week, and the control group. Experiment 1 group applied the 10-week RAMPAGE training program for 60 minutes 1 day a week, and Experiment 2 group applied the RAMPAGE protocol 2 days a week for 60 minutes a day. The control group participated only in physical education classes. Before the training, age, height, weight, Eurofit test battery and Y balance tests for dynamic balance were measured before training. At the end of the 10th week, the same measurements were taken again. SPSS package programme was used to analyse the data. According to the results of Shapiro Wilkes W-test, the data obtained as a result of the tests were found to have a normal distribution.