Cumhuriyet dönemi mantık ders kitaplarında yer alan değerlerin incelenmesi
Examination of the values in logic textbooks of the Republican period
  1. Tez No: 844541
  2. Yazar: SEVGİNUR İLKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM ZİYA DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırmanın amacı seçilen örneklemlerdeki Cumhuriyet mantık ders kitaplarında yer alan değerlerin ortaya konulması ve incelenmesidir. Bu bakımdan eğitim hayatının önemli bir materyali olan ders kitabı unsurunun mantık dersi açısından değerlere ne ölçüde yer verdiğini saptamak ve saptanan değerleri sınıfsal bir şekilde ortaya koymak araştırmanın amacını oluşturmaktadır denilebilir. Araştırmada veri toplamak amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Cumhuriyet tarihi ortaöğretim mantık ders kitapları içerisinden her öğretim programına tabi bir mantık ders kitabı incelenmeye dahil edilmiştir. Buna göre 7 farklı lise mantık ders kitabı değerlere yer verme durumuna göre incelenmiştir. Araştırma sonucunda değerlerin kitap genelinde ve ünite içlerinde dengesiz dağıldığı sonucuna ulaşılmıştır. En çok işlenen değerler doğa sevgisi ve milli-manevi-kültürel değerleridir. En az işlenen değerler ise saygılı olmak ve alçakgönüllülük değerleridir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is the analysis and display of the values in the Republican logic textbooks of the selected examples. Therefore it can be said that the aim of the research is to determine to what extent the coursebook element , which is a vital element of educational life, includes values in terms of logic course and to state the determined values in a classy way. Document analysis method , one of the qualitative research methods , was used to collect data. Among the republic history secondary education school logic textbook subject to each curriculum was included in the analysis. Accordingly 7 different high school logic textbooks were analyzed according to their inclusion of values.As a result of the research, it was concluded that the values were unevenly distributed throughout the book and in the units. The most used values are the love of nature and national - spiritual- cultural values. The least processed values are being respectful and humility.