Geleneksel seramikçiliğin geliştirilerek yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasında kurumsal bir model örneği: ÇASEM (Çanakkale Seramikleri Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi)
An example of an institutional model in developing and surviving traditional ceramics and transferring it to future generations: ÇASEM (Çanakkale Ceramics Research, Development and Application Center)
  1. Tez No: 844557
  2. Yazar: NECATİ IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET FATİH KARAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında, genel hatlarıyla geleneksel Çanakkale seramiklerinin Türk seramiğindeki yeri, önemi, kısa tarihçesi, özellikleri ve günümüzdeki durumu incelenmiştir. Ayrıca Çanakkale seramiklerinin her yönüyle Türk seramik sanatı içindeki tanınırlığı ve etkileri konusu ortaya konulmaya çalışılmıştır. 23 yıllık bir uygulama çalışması tecrübesine sahip ÇASEM'in kurumsal bir model olarak geleneksel seramik sanatımızın; özelinde Çanakkale seramiklerinin geleceğe, gelecek kuşaklara taşınması noktasındaki bilgi birikimi ve çalışmalarının hedef ve amaçları doğrultusunda başarılı olup olmadığı objektif verilerle değerlendirilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the place, importance, short history, characteristics, and status of traditional Çanakkale ceramics in Turkish ceramics were examined. In addition, the recognition, and effects of Çanakkale ceramics in all aspects of Turkish ceramic art were tried to be revealed. As a corporate model of Çasem, who has 23 years of practical experience, our traditional ceramic art; In particular, it will be evaluated with objective data whether the knowledge and work on the transfer of Çanakkale ceramics to the future and future generations are successful in line with their goals and objectives.