Kamu diplomasisinde kültürel miras alanlarının önemi: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı örneği
The importance of cultural heritage sites in the public diplomacy: An example of Gallipoli Historic Site
  1. Tez No: 844560
  2. Yazar: YUNUS ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇOBAN ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Kamu diplomasisi, günümüz uluslararası ilişkilerinde giderek artan öneme sahip olan bir dış politika aracı olarak öne çıkmaktadır. Devlet-dışı aktörlerin uluslararası ilişkilerde etkin bir rol oynamasıyla birlikte, ülkeler arası ilişkiler sadece resmî hükümetler arasında değil, aynı zamanda halklar ve kültürel bağlar arasında da şekillenmektedir. Özellikle, uluslararası kültürel miras alanları, farklı milletlerin tarihini, kimliğini ve değerlerini yansıtması açısından kamu diplomasisinde önemli yere sahiptir. Bununla birlikte, tarihî ve kültürel açıdan zengin bölgeler, uluslararası ilişkilerde yumuşak güç unsurları olarak kullanılarak ülkenin imajını güçlendirme ve anlatma amacına hizmet etmektedir. Bu bağlamda bu tezin amacı, kamu diplomasisi kapsamında kültürel miras alanlarının önemini“Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı”örneği üzerinden analiz etmektir. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı, savaşan tarafların milletleri açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışma, Gelibolu Yarımadası'nda Mart ve Nisan 2023 tarihinde düzenlenen anma törenlerinde bir alan araştırması yürüterek, yabancı ülke temsilcileri ve vatandaşlarla yapılan derinlemesine mülakatlarla Gelibolu kültürel mirasının Türkiye'nin kamu diplomasisindeki yerini analiz etmektedir. Sonuç olarak çalışmada, Gelibolu Tarihi Alanı'nın törenlere katılımcı ülkeleri Türkiye ile farklı alanlarda iş birliği ve olumlu ilişkiler geliştirmeye teşvik ettiği bulgulanarak, Yarımada'daki tarihî kültürel mirasın Türkiye'nin diplomatik ilişkilerinde yumuşak gücünü arttırdığı iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Public diplomacy is increasingly gaining prominence as a foreign policy instrument in contemporary international relations. With non-state actors playing an influential role in international relations, the dynamics of inter-state relations are no longer confined solely to official government interactions but also extend to interactions between peoples and cultural ties. Particularly, international cultural heritage sites hold significant importance in public diplomacy, as they reflect the history, identity, and values of different nations. Regions rich in historical and cultural heritage are often used as tools of soft power in international relations, to enhance and shape a country's image. In this context, this thesis aims to analyze the significance of cultural heritage sites within the scope of public diplomacy taking the Gallipoli Historic Site of the Çanakkale Wars as an example. Gallipoli Historic Site is of great significance to the nations involved in the conflict. This study conducts field research during the commemorative events held in the Gallipoli Peninsula in March and April 2023 and analyzes the place of Gallipoli's cultural heritage in Türkiye's public diplomacy through in-depth interviews with foreign representatives and citizens. As a result, the study suggests that the Gallipoli Historic Site encourages cooperation and positive relations between participating countries and Türkiye in various fields, thereby enhancing Türkiye's soft power in its diplomatic relationships, highlighting the role of historical cultural heritage on the peninsula.