Kusurlu oranı kontrol grafiğinin ekonomik analizi
Economic analysis of control chart for fraction nonconforming
  1. Tez No: 84477
  2. Yazar: ADEM DOĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMUTULLAH BURNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
IV ÖZET İstatistiksel süreç kontrolünün amacı, ürün karakteristiklerindeki değişkenliğin sistematik olarak azaltılması ve ürün kalitesinin geliştirilmesidir. Önemli istatistiksel süreç kontrolü tekniklerinden biri olan kontrol grafikleri, üretim sürecinin kontrol altında olup olmadığının belirlenmesi, olağan dışı bir durum varsa bunun fark edilmesi ve sebeplerinin belirlenerek giderilmesi amaçlarına hizmet eder. Kontrol grafiklerinin ekonomik analizi çalışmalarında kontrol grafiği uygulama maliyetleri bir matematiksel model şeklinde ele alınır ve maliyetleri enküçükleyen örnekleme politikası belirlenmeye çalışılır. Ayrıca ele alman matematiksel modelle, parametrelerde meydana gelebilecek değişikliklerin eniyi tasarım değişkenlerine etkileri de belirlenebilir. Bu çalışmada da kusurlu oranı kontrol grafiğinin ekonomik analizine ilişkin bir matematiksel model geliştirilmiştir. İncelenen üretim süreci için bir beklenen getiri fonksiyonu tariflenmiş ve bu fonksiyonu enbüyükleyen tasarım değişkenleri belirlenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler Ekonomik Tasarım İstatistiksel Süreç Kontrolü Niteliksel Kontrol Grafikleri
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of statistical process control is to decrease the variability of product characteristics systematically and is to improve product quality. Control charts one of the important techniques of statistical process control determine whether or not the manufacturing process is under control and help us recognize extraordinary positions if exist. Economic analysis of control charts is very important for: - Explaining the cost of using control charts with the help of a mathematical model, - Determining the sampling policy which minimizes the costs, - Determining the reflection of any changes on the parameters to the solution. In this study, a model is being set up for economic analysis of control chart for fraction nonconforming. An expected income function is developed for the monitored process and design parameters that maximize this function are tried to be determined. Key Words Economic Design Statistical Process Control Control Charts for Attributes