Dinamik sistemler ve nöron siklusları
Dynamical systems and neuron cycles
  1. Tez No: 84476
  2. Yazar: BÜNYAMİN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu çalışmada kesikli dinamik sistemlerle ilgili bazı temel kavramlar ve kaos kavramı tanımlandıktan sonra kaosun belirleyici ve birbirini gerektirdiği varsayılan; başlangıç şartlarına hassas bağımlı olma ve pozitif Lyapunov eksponente sahip olma özelliklerinin gerçekte birbirinden bağımsız özellikler olduğu, aksine örnekler verilerek gösterilmiştir. Çalışmanın diğer bölümlerinde yüksek boyutlu kesikli dinamik sistemler için Lya punov eksponent kavramı, sürekli dinamik sistemlerle ilgili bazı temel kavramlar ve sürekli dinamik sistemler için Lyapunov eksponent kavramı tanımlandıktan sonra zaman serisinden Lyapunov eksponent hesaplamak için Eckmann-Ruelle ve Wolf- Swift-Swinney-Vastano tarafından geliştirilen algoritmalar tartışılmış, ve daha az hassas olmakla birlikte çok daha basit ve hızlı, yeni bir algoritma verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde de L. Smith tarafından geliştirilen nöron siklusları teorisi nörofizyolojinin önemli ilkelerinden biri olan Dale prensibi sağlanacak şekilde modifiye edilmiş ve bu durumda da belli koşullarda periyodik yörüngelerin varlığını ifade eden bir teorem ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work we first define the basic notions of discrete dynamical systems and the notion of chaos. We prove by counterexamples that sensitive dependence on initial conditions and existence of a positive Lyapunov exponent, which usually are assumed to be synonymous, are in fact independent conditions which do not imply each other. In the following chapters we define the notion of Lyapunov exponents for higher dimensional (discrete as well as continuous) dynamical systems and discuss the al gorithms of Eckmann-Ruelle and Wolf-Swift-Swinney-Vastano for computation of Lyapunov exponents from a given time series. Then we propose a new, less precise but very simple and speedy algorithm. In the last chapter we modify the theory of neuron cycles developed by L. Smith in a way that they respect the important neurophysiological principle called the Dale - Principle and we prove a theorem about the existence of periodic trajectories under certain conditions also in this modified case.